anketa co vy na to?

Zákaz kouření se má týkat i řidičů! Návrh ministra by experti zpřísnili

V České republice by mohlo být v budoucnu zakázáno kouřit v autě, pokud v něm sedí dítě. Je to návrh ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha. Podle odborníků by to bylo rozumné řešení a ve svých úvahách jdou ještě dál. Podle nich by bylo dobré zakázat za volantem například i jíst nebo používat handsfree.

Anketa

Mělo by být kouření za volantem zakázáno?

Hlasovalo 1784 lidí.
Na českých silnicích v loňském roce zemřelo téměř 200 lidí kvůli tomu, že se dostatečně nevěnovali řízení. Hráli si s navigací, telefonovali, jedli nebo kouřili za volantem. Právě to by se v případě, že jsou v autě děti, podle ministra zdravotnictví mělo zakázat.

 

"Auto je vlastně taky uzavřeným prostorem, kde se kouř koncentruje a pokud je tam to malé dítě, tak dětský organismus je velmi zranitelný," upozorňuje ministr v demisi Adam Vojtěch.

 

Například v Itálii řidičům za porušení zákazu hrozí pokuta v přepočtu až 130 tisíc korun. Kouřit se tam nesmí v přítomnosti těhotné ženy a dítěte do dvanácti let.

 

 

Jenže podle odborníků je nejen kouření, ale i konzumace jídla za jízdy velice nebezpečná. "Upadne vám nějaký kousek, vy ho hledáte a rozbalujete si papír a já nevím co všechno, takže určitě je to záležitost, která nás může ohrozit a může následkem být havárie," varuje mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

 

Zákaz pití u nás odborníci nedoporučují. Na Kypru ale na to mají jiný názor - každého řidiče, který je chycen při činu, čeká pořádná pokuta. A problémem může být i navigace. "Při nastavení navigace ztratím například pět vteřin a to je pouze rychlý pohled. To už znamená 90 metrů na silnici, to je téměř délka fotbalového hřiště a já vlastně po tu dobu nevnímám, co je přede mnou," říká mluvčí Besip Tomáš Neřold.

Klára Pospíšilová/ lud TN.cz