anketa pomůže to?

Zákaz předjíždění pro kamiony? Rodí se nápad pro lepší dopravu

Nápad ministra vnitra Milana Chovance zakázat kamionům předjíždění vyvolává zděšení v řadách řidičů. Podle ministra kamiony často komplikují situaci na dálnicích tím, že zablokují všechny pruhy. Podle řidičů kamionů by však zákaz dopravě neulevil - naopak. Za ministra Chovance se ale staví i opoziční poslanci.

Anketa

Měl by platit zákaz předjíždění pro kamiony?

Hlasovalo 7796 lidí.
Ministr vnitra se inspiroval na Slovensku, kde úplný zákaz předjíždění pro kamiony platí od roku 2009. Podle něj prý zafungoval. "Slováci ten zákaz mají, funguje a my teď zkoumáme, jestli by se dal aplikovat i u nás. Chceme o tom ještě jednat, ale je to jedna z cest, jak zprůjezdnit naše dálnice," vysvětlil svůj záměr ministr vnitra Milan Chovanec.

 

Opozice by řidičům kamionů možnost předjíždět sice nezakázala úplně, ale hodně omezila. "My jsme s podobnou myšlenkou přišli před několika měsíci. Říkali jsme, že by bylo dobré omezit předjíždění kamionů - vlastně možnost jejich vjezdu do levého pruhu," řekl poslanec Zbyněk Stanjura (ODS). "Já jsem proti plošnému zákazu předjíždění kamionů, ale rozhodně jsem pro větší omezení předjíždění například značkami," domnívá se zase poslanec TOP 09 Michal Kučera.

 

 

Řidiči kamionů ale tvrdí, že toto opatření by mohlo dopravu naopak zkomplikovat. Upozorňují třeba na to, že na českých silnicích jezdí i stará nákladní auta, která budou kamiony zdržovat. "Není to dobrý nápad. To máme na Slovensku a to je totální blbost. V noci nikdo nejede, jede před vámi auto šedesátikilometrovou rychlostí a vy ho nesmíte předjet," řekl jeden z řidičů TV Nova.

 

Ministerstvo dopravy tvrdí, že má řadu nástrojů, jak dopravu regulovat už dnes. "Na řadě míst jsou dopravní značky, které zakazují předjíždění kamionů a policie by v prvé řadě měla řešit to, jestli skutečně jsou dodržovány," tlumočil názor ministerstva dopravy jeho mluvčí Tomáš Neřold.

 

 

To samé tvrdí i sdružení autodopravců Česmad. Pravidla jsou podle něj nastavena dobře a ministr vnitra by se prý měl raději starat o to, aby se dodržovala.

tn.cz / gar