Královská rodina

Královna ukázala přísnou tvář! Harry a Meghan od ní mají zákaz

Meghan a Harry
Zdroj: Profimedia
Královna zakázala Harrymu a Meghan účast na oficiální akci
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
2.1. 2021 16:52
Téma:

Princ Harry a vévodkyně Meghan poprvé na vlastní kůži pocítili, že už nepatří do jádra královské rodiny. Přísný zákaz přicestovat do Velké Británie uctít památku padlých vojáků jim udělila sama Alžběta II. Ta je proslulá důsledným dodržováním protokolu. Známá dvojice se šlechtických funkcí vzdala dobrovolně loni na jaře.

Královna Alžběta opět ukázala, že dodržování pravidel dokáže postavit i nad vlastního vnuka. Když chtěl princ Harry i s manželkou Meghan Markleovou přicestovat do Velké Británie na každoroční kladení věnců k válečným hrobům, nejdéle sloužící vladařka jim to zakázala.

 

Dosud si přitom všichni mysleli, že nepovolit Meghan a Harrymu účast bylo rozhodnutí protokolářů Buckinghamského paláce. Podle informací portálu Daily Mail ale zasáhla přímo princova babička.  

 

"Tahle událost je v diáři Jejího Veličenstva posvátná. Považuje ji za jednu z nejdůležitějších v celém roce. Nic, co se uctění památky vojáků týká, se nestane bez jejího vědomí," vysvětluje zdroj britského listu. Kladení věnců se koná vždy druhou listopadovou neděli.

 

 

Harry s Meghan se do Británie vypravit chtěli, nakonec ale tvrdili, že kvůli koronavirové pandemii radši zůstanou v Los Angeles. Věnce tak položili na tamější národní hřbitov a ke hrobům dvou vojáků britského Commonwealthu. Tehdy to schytali od několika kritiků, kteří prohlašovali, že si dvojice jen dělá reklamu.

 

Harry vzpomínkový den na padlé vojáky v předešlých 11 letech nevynechal ani jednou. Sám za sebou má 10letou vojenskou službu. Když se loni dozvěděl, že nemůže jet, žádal, aby k památníku položil alespoň věnec s jeho jménem. Ani s tím ale královna Alžběta údajně nesouhlasila. Podle zdroje z Buckinghamského paláce rezolutně prohlásila, že buď si někdo královské povinnosti plní zcela, anebo vůbec.

 

Královna Alžběta II. musela upravit zažité vánoční tradice. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

TN.cz