Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Je to nedůstojné

Zákaz z Vatikánu: Urny nesmíte mít na kredenci ani na zahradě!

Urnu nesmíte uložit doma - tak znějí slova zaslaná přímo z Vatikánu všem katolíkům. Představitelům církve se nelíbí, že si většina pozůstalých nechává popel zemřelého ve svém domě. Podle arcibiskupů je to nedůstojné.

Jednatřicetiletá Zuzka tragicky zemřela. Její rodina chtěla, aby i po smrti zůstala s nimi - to se ale církvi nelíbí. Přitom většina rodin se ani po kremaci nechce se svými bližními rozloučit.

 

"Dejme tomu z 30 pohřbů ukládám tak jednu dvě. Většina lidí si ty urny podle mě nechává doma. Někdo si to třeba dává na zahrádku, někdo to má na skříni nebo sekretáři. Urnu si vyzvednete a můžete si ji dát kamkoliv, nic se neeviduje, kam to budete dávat," prohlásil hrobník Vladimír Stehlík.

 

Podle dokumentu přímo z Vatikánu by ale mělo být ukládání popela zemřelého kdekoliv mimo hřbitov zakázáno. "Reaguje na něco, co se u nás vyskytuje, že si někdo vezme urnu domů," potvrdil teolog Aleš Opatrný.

 

 

"Člověk není jenom majetkem nejbližších příbuzných, ale patří společenství církve. To uložení ostatků na místo, které je k tomu určené, což je hřbitov, jaksi samo o sobě dává samotný prostor úctě a není to tak, že máme dědečka za kamny," vysvětlil Opatrný.

 

Cílem dokumentu je tak podle církve hlavně zachování úcty k člověku i po jeho smrti. Odsuzuje nejen ponechávání si nebožtíků doma, ale také například rozptyl popela nebo dokonce jeho dělení. Toho všeho se po své tragické smrti dočkala i zpěvačka Iveta Bartošová.

Nikol Kudrnáčová/epa TN.cz