nebezpečná nákaza

Zákeřná bakterie v Baltském moři zabila ženu! Stejná napadla i Čecha

Bakterie v Baltském moři
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 9. 8. 2019
Téma:

Po koupání v Baltském moři zemřela starší Němka. Napadla ji bakterie Vibrio Vulnificus, která požírá kožní tkáně. Ta samá infikovala na dovolené i třiašedesátiletého Čecha. Hrozí, že o nohu kvůli bakterii přijde.

Pro starší Němku dovolená u Baltského moře skončila tragicky. Podle Státního úřadu pro zdraví a životní prostředí ženu napadla bakterie Vibrio Vulnificus. Žena na následky nákazy zemřela, informoval portál bz-berlin.de

 

Ústav od začátku června letošního roku odebral z Baltského moře několik vzorků. Bakterie se prokázala i u dalších čtyř lidí. "Všichni postižení lidé patří ke známým rizikovým skupinám," vysvětlila doktorka Martina Littmannová. Do rizikové skupiny spadají lidé s oslabeným imunitním systémem, s otevřenými ránami nebo starší lidé.

 

Doktorka neuvedla, v jakém místě se přesně lidé bakterií nakazili. "V současné době je třeba očekávat výskyt Vibrio na celém pobřeží Baltského moře," doplnila Littmannová. Nákaze v jejím šíření také pomohl extrémně horký červenec, ve kterém se jí velmi daří.

 

 

Stejná bakterie napadla na dovolené v Bulharsku i pana Zdeňka z Hodonínska. Před horším průběhem nákazy ho zachránilo rychlé nasazení antibiotik. Do těla se mu bakterie dostala drobným štípancem od komára. Nyní mu hrozí amputace nohy.

 

Bakterie Vibrio Vulnificus se vyskytuje v poloslané nebo slané vodě u mořských pobřeží. Je velmi nebezpečná, jelikož může způsobit střevní infekci, odumírání částí těla nebo otravu krve. Často se objevuje v mořských plodech, převážně v syrových ústřicích.

TN.cz