asad masakruje

Zákeřné nálety: Bomby spadnou dvakrát. Podruhé na záchranáře

Téma:

Spojené státy se domluvily s Ruskem na dočasné příměří pro syrské hlavní město Damašek a Latákiju. Klid zbraní se ale netýká největšího syrského města Aleppa. O to teď svádí ostré boje vládní jednotky s opozicí. Na krvavé bitvy doplácí civilisti, za poslední týden jich v Aleppu zemřelo 190. Z masakrů nevinných lidí se vzájemně obviňují obě strany. OSN popisuje situaci v Aleppu jako katastrofální.

Relativní klid zbraní v Aleppu netrval dlouho. Boje o největší syrské město se znovu rozhořely po zhruba dvou měsících. Příměří, se kterým koncem února souhlasily desítky opozičních skupin, je v nedohlednu.

 

 

Obyvaté Aleppa prožívají po relativním klidu znovu peklo.Mírové rozhovory jsou v troskách. Naděje na mír je mizivá. Na město dopadají třetí den desítky bomb, raket a granátů. Mrtvých je nejméně šedesát.

 

Jedním z nejděsivějších útoků za poslední týden byl středeční nálet na nemocnici. Třetina z asi 50 obětí byl lékařský personál, mezi mrtvými byly i děti. "Byla to nemocnice, kde matky rodily a děti tu podstupovaly speciální zákroky. Letos je to sedmý útok na zařízení, které podporují Lékaři bez hranic," uvedl syrský koordinátor Lékařů bez hranic Sam Taylor.

 

 

Lidé se po náletech pochopitelně snaží z trosek vytáhnout zraněné. A to děsivým způsobem zneužívají syrské vládní síly Bašára Asada. Totéž se stalo i v případě bombardování nemocnice. "Tento útok odpovídá odpornému vzoru bombardování Asadova režimu. Šlo o dvojitý úder. Po první náletové vlně přichází druhá ve chvíli, kdy na místo dorazí první záchranáři, aby pomohli raněným," potvrdil tajemník Bílého domu Josh Earnest.

tn.cz / gar / vem