záchranáři varují

Krby a kotle mohou být smrtící past! Takhle zabráníte tragédii

Otrava z Oxidu
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 13. 11. 2019

Neviditelný zabiják může udeřit i v českých domácnostech. Oxid uhelnatý je nejčastější příčinou otravy, přičemž problémům se dá jednoduše předejít. Co ale dělat, pokud se již někdo plynu nadýchá, se dočtete níže.

Oxid uhelnatý je bezbarvý a bez zápachu, není proto lehké si všimnout, že uniká. Otrava tímto plynem je častější než u všech ostatních dohromady. Vzniká při téměř každém hoření a nebezpečí tak roste právě s topnou sezónou.

 

"Příznaky otravy jsou nespecifické a dají se snadno zaměnit například s chřipkou nebo obyčejnou únavou. Mírnější příznaky otravy jsou nevolnost, zvracení, bolesti hlavy nebo na hrudi, závratě, bušení srdce, slabost, psychické příznaky. Při závažnějším stupni přistupují neurologické příznaky, například dvojité vidění, porucha řeči a podobně, a dochází k poruše vědomí různého stupně až ke smrti," vysvětlili zdravotníci na svém facebooku.

 


Nejlepším způsobem, jak se případné otravě vyhnout, je prevence, a to důsledným čištěním a péčí o komín a kotel. Pokud se ale stane, že začne oxid uhelnatý unikat, je nutné ho okamžitě zastavit, opustit místnost a začít větrat.

 

Pokud se někdo plynu nadýchal, vyneste ho na čerstvý vzduch, zavolejte na tísňovou linku 155 a než zdravotníci přijedou, postiženého kontrolujte. Ročně na otravu oxidem uhelnatým zemře až 150 lidí.

 

 

Středočeští záchranáři rady, co dělat v případě otravy, zveřejnili v souvislosti s úterním zásahem v domě cizince, který byl zřejmě v šoku. V domě byli další lidé s blíže neurčenými zdravotními potížemi. Nikdo nevěděl, co bylo příčinou.

 

Když záchranáři dorazili na místo, hned se jim ozvaly přístroje na měření oxidu uhelnatého, které nosí vždy s sebou. V domě našli celkem čtyři lidi s vážnou intoxikací plynem. Ty rychle napojili na umělou plicní ventilaci a převezli do nemocnice. Plyn unikal z kotle.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o chlapečkovi otráveném oxidem uhelnatým:


 

TN.cz