krize na blízkém východě

Základnu s americkými vojáky v Iráku zasáhlo několik střel z minometu!

Útok na vojenskou základnu
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 19:38
12.1. 2020 19:07
Téma:

Několik minometných granátů v neděli zasáhlo iráckou leteckou základnu poblíž Bagdádu, kterou využívali i američtí vojáci. Většina z nich ale základnu v uplynutých dnech opustila. Nejméně čtyři iráčtí vojáci jsou však zranění. Zatím není jisté, kdo za útokem stojí.

Leteckou základnu Balad, která leží nedaleko hlavního města Iráku, v neděli zasáhlo sedm střel. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vojenské zdroje. Některá média uvádí, že granátů byl osm.

 

Některé střely dopadly na přistávací dráhu, jiné měly trefit bránu. Podle vojenských zdrojů byly vystřelené z minometu. Základnu dříve využívali američtí vojáci. Poté, co se situace na Blízkém východě před několika dny vyhrotila, ji však většina z nich opustila.

 

 

Nejméně čtyři iráčtí vojáci jsou zranění. Tři z nich byli zrovna na hlídce, když k útoku došlo, uvedla televize Al-Džazíra. Nikdo za incident zatím odpovědnost nepřevzal. Světová média však spekulují o tom, že by za útokem mohl stát Írán.

 

Ten totiž začátkem týdne vypálil rakety na dvě irácké letecké základny, které hostily americké jednotky. Jednalo se o odvetu za zabití generála Kásima Sulejmáního. Žádný z vojáků ale neměl být zraněn. Ve středu však Írán sestřelil ukrajinské civilní letadlo, ve kterém cestovalo 176 lidí. Více informací najdete v reportáži TV Nova:

TN.cz