maloobchody

ČR si připomíná upálení Husa. Jsou o tomto svátku obchody otevřené?

Otevírací doba o svátcích
Zdroj: Getty Images
Martin Klícha
Martin Klícha, Kateřina Sejková
6.7. 2020 7:31
Téma:

V pondělí si Česko státním svátkem připomíná upálení mistra Jana Husa. Lidé po změnách často tápou, zda si o svátcích nakoupí ve všech obchodech. Situaci navíc zkomplikoval nouzový stav, kdy platila výjimka. Šestý červenec patří mezi ty svátky, kdy obchody zavírat nemusí.

V době, kdy v obchodech platila přísná bezpečnostní opatření kvůli šíření koronaviru a v Česku byl vyhlášen nouzový stav, se nikdo nemusel ohlížet na to, zda si kvůli státním svátkům nakoupí ve větších obchodech

 

Nouzový stav ale skončil a někteří prodejci tak během vybraných státních svátků musí zavřít. Mezi ně však červencové svátky nepatří. V neděli Česko slavilo Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, v pondělí si pak Češi připomínají upálení mistra Jana Husa.

 

 

Během těchto dvou svátků mohou mít podle zákona obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních otevřeno. Je tak jen na jejich rozhodnutí, zda nějak svou otevírací dobu upraví. Ve velkých sítích supermarketů, jako je Lidl nebo Kaufland, však nemusíte mít obavy, že si nenakoupíte. Jejich prodejní doba zůstává standardní.

 

Větší obchody se budou muset kvůli státnímu svátku znovu uzavřít na Den české státnosti, který si připomínáme 28. září.

TN.cz