národní cirkus jo-joo

ZÁKULISÍ CIRKUSU: Tygr se šlehačkou, krokodýl s lepenkou

Zákulisí představení cirkusu
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Téma:

Cirkus je řemeslo, které si v sobě stále zachovává tajemný opar starých dob. Aby ale přežil, musí jít i s dobou – to v národním cirkusu Jo –Joo dobře vědí. Jak to vypadá v zákulisí cirkusového života? Poodkryli jsme jeho tajemství za vás.

Cirkus Jo – Joo je v Česku jedním z nejznámějších. Navštívili jsme ho jedno sobotní ráno před dopoledním představením. Šapitó v té době stálo u metra Střížkov (nyní už sídlí na pražských Hájích), na louce mezi paneláky – střetly se tu tak tři světy - moderní stavba, komunistické „králíkárny“ a cirkus, který je i podle svého principála věčný...

 

Vítá nás syn principála Patrik Joo. Je ještě je v civilu, dává si ranní cigaretu a kávu, ale na obličeji už má namalovaný zvířecí motiv – masku, v níž bude vystupovat. Doprovází nás do jakéhosi předsálí, kde se najednou ocitáme ve zcela jiném světě, ještě o něco exotičtějším než je samotné prostředí cirkusu. Vše je tu totiž spojeno s dětmi milovaným filmem Madagaskar. Takže prodavači sladkého popkornu, plyšových zvířátek, svítících hraček a balónků ve tvaru poníka mají na sobě vestičky a kloboučky s leopardím vzorem. Místnost je navíc prostoupená omamným dýmem vonných tyčinek.

 

GALERIE: Zákulisí cirkusového představení

1
/
27
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Zákulisí představení cirkusu - 26

 

"Na odpolední představení sem chodí hodně i zamilované páry na rande," překvapuje nás Patrik, který od dětství žongluje a v cirkusu zastává i funkci manažera a technického ředitele. "Jsme jiní a lidi to dokážou ocenit," dodává. Po chvíli přichází hlavní duše cirkusu - principál Jaromír Joo. A my se s ním můžeme vydat do cirkusového zákulisí. 

 

Celková příprava před vystoupením podle něj zabere asi dvě hodiny. Akrobati a tanečnice se připravují a rozcvičují ve svých karavanech. Zvířata je třeba opatrně přesunout z velkých klecí do malých „cestovních“, které se pak převezou do šapitó.


Principál bere na vodítko majestátního tygra - svého miláčka, který je vedle něj krotký jako beránek. Velkým překvapením pro nás je, že tygr se nechá přemluvit sladkou šlehačkou ve spreji. Ač mám ze všech zvířat velký respekt, krásný tygr na vodítku vypadá tak neškodně, že se ptám, jestli se nechá pohladit i od cizích lidí. Principál Joo se směje, že to můžu zkusit. Prý vždy pozná, jestli se nechá nebo ne. S díky odmítám, přeci jen mám svou ruku docela ráda. Budu jeho nádherný kožich pro jistotu obdivovat jen z dálky.

 

 

"Snažíme se, aby tu po nás nezbyl nepořádek, a také tu panuje přísná večerka. Po desáté hodině tu musí být klid, to prostě jinak nejde," říká principál a je pyšný, že mu i lidé z okolních paneláků říkají, že oni se jako jediný cirkus chovají opravdu ohleduplně. Jaromír Joo má vše pod kontrolou. Je precizní, a když není něco, jak má být, zvýší hlas. Cirkus není v zákulisí žádný med a jako každý byznys musí běžet. Na lelkování a chyby není čas. Proto se i další zvíře - krokodýl - musí přepravit na místo v truhle a s lepenkou obvázanou tlamou. Do představení zbývá už jen pár minut. 

 

Že je cirkus ukázkou tradičního rodinného podniku, dokazuje skutečnost, že v kostýmu zebry bude vystupovat i tříletá holčička - vnučka principála, na niž je také náležitě pyšný. "Nevěřil jsem, že člověk může být na stará kolena ještě takhle šťastný. Dělá mi radost, a vždycky si vyžaduje, abych se na ni díval z hlediště, a když to náhodou nestihnu, tak mi to pak vyčítá," svěřuje se Jaromír Joo, který letos oslaví šedesáté narozeniny. Plánuje, že si k nim nadělí autobiografickou knihu, takže se ti, kteří v dětství snili o tom, že utečou k cirkusu, budou moci dozvědět víc o tom, jak doopravdy chutná tento kočovný život.

 

Představení začíná a my zjišťujeme, že v manéži je to stejná divočina jako v zákulisí. Vše běží jako na drátkách, aby diváci dostali to, proč přišli. Pro romantiku tu moc místa není, a přesto je člověk tak nějak okouzlen prostředím varieté, kde se pot a tvrdá dřina mísí s leskem, napětím, úsměvy a potleskem, který zní dnešních komediantů stejně slastně jako jejich předkům. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

DĚSIVÉ FOTO: Tygr rozsápal chlapce!

VIDEO: Tygr jako domácí mazlíček. Nechali byste se od něj olizovat?

Petra Stěhulová TN.cz