Diskuze s prezidentem

Zákulisí debaty: Ovčáček dohlížel ve studiu, Zemanová známkovala!

Do budovy TV Nova dorazil prezident Miloš Zeman, který se v neděli zúčastnil předvolební debaty, i s manželkou a početným týmem. A zatímco Ivana Zemanová vše sledovala na televizních obrazovkách, hradní mluvčí Jiří Ovčáček zůstal ve studiu za kamerami. Podívejte se do zákulisí předvolební debaty.

Dobře naladěného Miloše Zemana doprovodila do budovy TV Nova jeho manželka Ivana. Bez povšimnutí zůstaly dveře, za kterými měl sedět Jiří Drahoš se svým týmem. Ten účast v debatě odmítl a strávil víkend na východě republiky debatami s občany.

 

Po přivítání už to šlo ráz naráz. Trocha pudru a krátká porada s moderátorem debaty Reyem Korantengem. Okolí prezidenta střežilo několik mužů, kteří svou výškou bránili nepovolaným očím nakukovat. Jenže zmátli právě i moderátora, který přes ně ani neviděl "Zemanovy" dveře.

 

Na přípravy v zázemí dohlíželi jako tři sudičky Zemanovi nejbližší - kromě mluvčího prezidentské kanceláře Jiřího Ovčáčka třeba i zástupce šéfa protokolu Vladimír Kruliš. Do vysílání zbývalo necelých dvacet minut, když se prezident začal pomalu přesouvat do studia.

 

"Jak vidíte, jsem tlustý, takže to sako se sice dá zapnout, ale s obtížemi," vtipkoval Zeman před debatou. S knoflíky ale nakonec ani nezápasil a sako nechal rozepnuté. S dvacátou hodinou ale legrace skončila. Moderátor si připravil 64 otázek řazených do tří bloků. První se týkal domácí politiky.

 

 

Už během první části stihl prezident pobavit svou ženu, která debatu sledovala v přímém přenosu na televizní obrazovce v zázemí. Na rozdíl třeba od mluvčího Jiřího Ovčáčka, který tweetoval rovnou ze studia.

 

Deset minut před koncem moderátor Rey Koranteng otevřel poslední blok otázek k prezidentskému úřadu. Největší pozdvižení ale prezident způsobil tématem úplně mimo politiku, když se hájil, že nemá neurologické onemocnění.

 

"Dovolte mi, abych na vás mrknul. A pro jistotu i levým okem," mrkal na Reye prezident. A ukázalo se, že to nebyla náhoda - a že právě mrkání považuje za vrchol celé debaty. "Svůj výkon bych ohodnotil stejně jako výkon s aligátorem. S tím rozdílem, že zde to bylo s dvojím mrknutím," prohlásil Zeman.

 

"Já jsem samozřejmě debatu sledovala a vidím to na jedničku s pochvalou," chválila manžela Ivana Zemana. A když už jsme u známkování, došlo i na moderátora. "Jedna minus - dvě drobné chybičky," okomentoval Korantengův výkon Zeman.

 

 

Jenže nejméně dvě chyby udělal během debaty i Miloš Zeman. Prohlásil, že Švédsko má sedm milionů obyvatel, žije tam ale ještě o tři miliony lidí více. Poté tvrdil, že vždy podporoval volební povinnost, jenže sám před prvním kolem řekl, že kdyby se nedostal do druhého, volit nepůjde.

 

Ovšem překvapením bylo i to, že prezident rýpl do svého kancléře Vratislava Mynáře kvůli prověrce. "Pan kancléř si naprosto zbytečně zažádal o nejvyšší stupeň. A nemá ji, teď se soudí. Dobře mu tak," uvedl prezident v debatě TV Nova.

epa TN.cz