Matematický oříšek

Rovnice pro děti mate dospělé po celém světě! Zvládnete ji vyřešit?

Matematika
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Téma:

Na první pohled je to jen pár čísel a znamének. Jenže rovnice, která se poslední dobou šíří po sociálních sítích, je záludnější, než by se mohlo zdát. Jaké je její správné řešení?

6÷2 (1+2) =. Tak vypadá matematická hádanka, která zamotala hlavu nejednomu uživateli sociálních sítí. Pokud je vaší odpovědí 0, 1, 3 nebo 6, jste bohužel vedle.

 

Jak upozorňuje portál Powerful Mind, správný výsledek rovnice je totiž číslo devět. Ptáte se proč? Úkony v matematice totiž mají jasný řád a určené pořadí.

 

Aniž bychom zbytečně zacházeli do složitostí, dá se říct, že první se řeší početní úkon v závorkách. V tomto případě tedy 1+2 a to dává dohromady trojku.

 

Po tomto kroku bude tedy rovnice vypadat takhle: 6÷2 (3) =. Dalším krokem je změnit část rovnice 2 (3) na dva krát tři, protože pokud mezi číslem a závorkami není jiný znak, má se za to, že se tyto dvě položky násobí.

 

 

V této chvíli tedy rovnice vypadá takhle: 6÷2 x 3 =. Najednou jsou tu ovšem dvě početní operace naráz - dělení a násobení. Co teď s tím? Co má přednost?

 

Postupuje se zleva doprava. V této konkrétní rovnice tak nejprve vydělíme šestku dvojkou, což dává výsledek tři. A zbyde tak 3x3, což je oněch výše uvedených devět.

 

A aby to náhodou nebylo příliš jednoduché, může být řešením rovnice i číslo jedna! Proč? Současné pořadí početních úkonů se totiž liší od toho, které matematici preferovali před sto lety.

 

Podle tehdejších pravidel by byl stejný první krok, tedy sečtení cifer v závorce. Pak by se postup lišil. Dalším krokem by totiž bylo vynásobení dvojky před závorkou součtem čísel v závorce. A výsledkem by tak bylo 6÷6, tedy jednička.

Související témata:
pez TN.cz