foto+video opuštěná místa

Zámek v Lipové nahání hrůzu! Podaří se ho zachránit?

Téma:

V severočeské obci Lipová se nachází chátrající zámek, na který je velmi smutný pohled. Dříve honosné sídlo se dnes rozpadá a pohyb uvnitř budovy může být životu nebezpečný.

Zámek v Lipové byl postaven v první polovině 18. století jako klasický barokní zámek. Jednalo se o sídlo rodu Salmů, kteří ho využívali k bydlení, ale i jako reprezentační a administrativní budovu. Všechno ale jednou končí a nejinak tomu bylo i s původním účelem budovy: "Začátkem války zámek i s panstvím přešel do majetku Wehrmachtu a byl tam válečný lazaret," popisuje historii objektu vedoucí projektu obnovy zámku Jan Rapin.

 

Po válce sloužil zámek československé armádě, která budovu opustila až na začátku 80. let. Poté už zůstal zámek otevřený a začal chátrat. To byl počátek zkázy, se zámkem to pak šlo už jen z kopce. Posledním hřebíčkem do rakve byl prodej do soukromých rukou a následný požár střechy v 90. letech.

 

GALERIE: Zámek Lipová

1
/
22
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Zámek Lipová - 1

 

V roce 2011 zdevastovaný zámek kupuje nezisková organizace Via Tempora Nova a začíná s postupnou rekonstrukcí celého areálu: "Podařilo se nám zrekonstruovat zámecký park a zahradu do barokní podoby, a to především za pomoci evropských dotací, nákladem převyšujícím milion eur," popisuje Jan Rapin.

 

 

Zároveň už třetím rokem probíhají sanační práce na vlastní budově zámku. A práce bude na zámku ještě spousta, jeho stav je totiž doslova kritický: "Stavebně statický stav je velice neutěšený. Zámek se nachází dokonce i na seznamu nejohroženějších kulturních památek České republiky," shrnuje současný nelibý stav Rapin.

 

Vize do budoucna jsou však smělé. V současné době je hotový projekt a počítá se se znovuotevřením zámku veřejnosti. Záměrem je opravit zámek do původního stavu. To se však nepovede bez stovek milionů, které zatím chybějí. Na záchranu zámku byla dokonce vypsána celorepubliková veřejná sbírka, přispět k zachování této památky tak můžete i vy!

TN.cz/Jakub Deml