jednání vlády

Daň z cigaret poroste, rozhodla vláda. Chce bojovat se závislostí na kouření

Tisková konference vláda
Zdroj: TV Nova
Tisková konference vlády
Martin Klícha
Martin Klícha, Kateřina Sejková
22.6. 2020 18:20
Téma:

V pondělí zasedla vláda, aby projednala daňový balíček, jehož součástí je postupné zvyšování spotřební daně z tabákových výrobků či rozšíření příspěvku na stravování zaměstnanců. Ministři balíček schválili, ročně by se tak daň z cigaret a dalších tabákových výrobků měla zvyšovat zhruba o pět procent.

Daňový balíček předložilo ministerstvo financí v čele s ministryní Alenou Schillerovou (za ANO) a vláda ho projednala na pondělním zasedání. Jedním z návrhů bylo postupné zvyšování daní z tabákových výrobků. Za cigarety by si tak kuřáci mohli v budoucnu připlatit.

 

Ministři daňovému balíčku dali zelenou a schválili ho. Spotřební daň na tabákové výrobky by tak měla v příštích třech letech růst každoročně o pět procent. Zároveň by se neměla zvyšovat cenová dostupnost cigaret.

 

Ministerstvo financí tento bod zdůvodnilo bojem proti závislostem. "Je to v návaznosti na letošní úpravu sazeb spotřební daně z tabáku, k níž došlo na základě doporučení mezinárodních organizací (OECD a WHO) a opakovaných požadavků Ministerstva zdravotnictví i dlouhodobých cílů vlády v oblasti veřejného zdraví," uvedl resort.

 

 

"Daňová opatření patří k nejefektivnějším nástrojům vedoucí ke snížení spotřeby tabáku. Trend postupného zvyšování spotřebních daní u tabáku proto vítám. Pozitivní dopady čekám hlavně u mladistvých. Je také důležité držet zákaz kouření v restauracích a podporovat primární prevenci," okomentoval návrh ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

Vláda v rámci daňového balíčku schválila i tzv. stravenkový paušál, který umožní poskytovat daňově zvýhodněné stravování přímo v penězích bez nutnosti stravenek. "Připravovaným paušálem stravenky nerušíme. Dnešní režim zachováváme a nijak neomezujeme," vysvětlila Schillerová.

 

Daňový balíček také vyšel vstříc rodičům s hospitalizovanými dětmi. "Pokud musí rodič zůstat s malým dítětem v nemocnici, jeho pobyt hradí zdravotní pojišťovna. Jde ale o úplatný pobyt, který podléhá místnímu poplatku z pobytu, přičemž ten se z veřejného zdravotního pojištění nehradí a rodiče jej musí zaplatit. Díky naší novele se už od nich tento poplatek vybírat nebude," uvedla Schillerová. Kabinet také v pondělí jmenoval Jarmilu Rážovou hlavní hygieničkou České republiky.

Vládu v úterý čeká boj o rekordní schodek 500 miliard korun:

TN.cz