Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Spor o zamykání

Zamykat dveře paneláků, nebo ne? Záchranáři se hádají s policií!

Zamykání dveří
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto

Zamykat vchodové dveře, nebo ne? Na odpovědi se neshodnou ani policisté se záchranáři a hasiči a někdy ani obyvatelé jednoho domu. Podle policie uzamčením chráníme svůj majetek, záchranáři ale argumentují životem a zdravím.

"Zamykejte prosím vchodové dveře." Takový nebo podobný nápis je možná vylepen i v domě, kde bydlíte. Často ho doprovází také věta, že zamykáním chráníte vlastní majetek i zdraví - to v případě loupežného přepadení. Jenže podle záchranářů a hasičů to může být naopak.

 

A tak zatímco policisté dlouhodobě nabádají, aby lidé zamykali, záchranáři Plzeňského kraje teď na facebooku uvedli opačnou radu. "Jednak není dobré si zamknout jedinou únikovou cestu z domu a jednak se k vám v případě potřeby nedostaneme," napsali.

 

Záchranáři argumentují tím, že žádný majetek nemá cenu lidského života. Lidé si mají podle nich kvalitní bezpečnostní dveře pořídit do bytu nebo sklepa, kde cennosti ukrývají. "Není to těžké a kdo zažil požár a následný úprk z paneláku, ví své," uvedli záchranáři.

 

 

S tím souhlasí i hasiči, kteří na dotaz, zda vstupní dveře zamykat, nebo ne, odpovídají opakovaně. Podle zákona o požární ochraně totiž musí být v domě úniková cesta, která umožňuje bezpečnou a včasnou evakuaci všech obyvatel.

 

Dveře, které tuto cestu chrání, pak musí umožnit "snadný a rychlý průchod". Musí být proto buď odemčené, nebo se v případě nebezpečí samočinně odblokovat, aby se daly otevřít bez problému. Rozhodně nemůže nastat situace, kdy se budou lidé potřebovat rychle dostat z domu, ale když vezmou za kliku, uvědomí si, že je zamčeno a nemají u sebe klíče.

 

 

Nejjednodušší je podle hasičů pořídit tzv. panikovou kliku, která při uzavření dveří sama zamkne, zevnitř se ale dveře otevřou jen tím, že se za kliku zabere. "Jiným řešením mohou být také samočinná bezpečnostní kování, která v případě ohrožení dveře automaticky odemknou," sdělila hasička Ladislava Svatošová.

 

Policisté ale nadále vyzývají, aby lidé zamykali nejen vchodové dveře, ale třeba i vrátka do dvora. "Drzost zlodějů totiž nezná mezí a spousta jich využívá právě situace, kdy občané klidně spí, aby potom v jejich bytě nerušeně kradli. Dovnitř se dostanou velice snadno hlavně v tom případě, kdy jsou dveře bytu pouze "zabouchnuté", ale nikoli uzamčené," uvedli dříve například lounští policisté.

epa TN.cz