Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zadržení Češi

Zaorálek pojede vyjednávat do Turecka o vyhoštění dvojice Čechů

Vyhoštění dvou Čechů zadržených v Turecku pojede do Ankary vyjednávat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase zadrželo Turecko kvůli jejich údajné příslušnosti k YPG - kurdským milicím.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek cestu do Turecka plánuje na prosinec. Má jediný cíl - dosáhnout vyhoštění obou Čechů do vlasti. Už předem ale Zaorálek avizuje, že to bude velmi obtížné a že to může trvat delší dobu.

 

"Měl bych se tam setkat s nejvyšší reprezentací Turecka. Během 12. a hlavně 13. prosince," upřesnil ministr zahraničí Zaorálek. "Není to jednoduché. Byli obviněni ze závažných trestných činů a my do toho řízení nemůžeme nijak jednoduše vstupovat. Na druhé straně v tomto případě vám mohu garantovat, že učiníme vše, co můžeme, tak jak to děláme i v jiných případech, proto abychom docílili co nejlepšího řešení, což bych v této chvíli viděl, by bylo vyhoštění. To by bylo ideální, ale to vám neslibuji," opatrně varoval Zaorálek.

 

 

Ministr zahraničí doplnil, že se nečeká na jeho cestu, ale že už česká strana začala jednat. "Už v této chvíli se snažíme jednat. Sami o sobě tady moc nezmůžeme. Pokud nebude nějaká ochota vyjít vstříc, tak to nebude jednoduché," řekl televizi Nova Zaorálek.

 

Ministr zahraničí zároveň varoval všechny Čechy, kteří by chtěli následovat příkladu zadržených: "Oba dva si museli být vědomi těch nebezpečí, které je čekají. (...) Opravdu se toho účastní velké množství diplomatů. Takže když někoho varuji, aby někam nejezdil, tak si přeju aby se to bralo vážně," uvedl Zaorálek.

 

 

Turecké úřady zadržely na jihovýchodě země dva Čechy, které obvinily z příslušnosti k teroristické organizaci. Sami zadržení v minulosti hovořili o tom, že se podílejí na činnosti kurdských milic YPG, které bojují proti organizaci Islámský stát (IS) a které Ankara považuje za teroristickou organizaci.

 

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas se podle Daily Sabah pokusili překročit hranici ze Sýrie do Turecka a to v oblasti jihovýchodní provincie Şirnak. Následně je Turci za nelegální překročení hranice zadrželi. Turecký zpravodajský server uvedl, že Všelichová a Farkas jsou bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristy. Turci je podle tohoto zdroje zadrželi při své první operaci proti zahraničním bojovníkům těchto milic.

 

 

Farkas, který vystupuje pod přezdívkou Serxwebun Botan, je podle Daily Sabah odstřelovačem. Všelichová s krycím jménem Zelane Botan se stará o logistiku, zdravotní péči a koordinovala také cesty dalších "dobrovolníků-teroristů" z Evropy do Sýrie, uvedl citovaný turecký zdroj.

 

Farkas a Všelichová se svou pomocí kurdským milicím v Sýrii v minulosti nijak netajili a o své činnosti poskytli českým médiím řadu rozhovorů. Farkas, který byl údajně členem cizinecké legie a v minulosti pomáhal obětem zemětřesení na Haiti, v dřívějším rozhovoru poskytnutém server Echo24.cz tvrdil, že chce v kurdských oblastech Sýrie pomáhat hlavně dětem. Založil kvůli tomu i humanitární organizaci, do níž vložil výtěžek z prodeje svého majetku. Na svém facebookovém účtu Farkas minulou středu napsal, že se chystá do Rojavy, což je označení pro kurdské oblasti na severu Sýrie.

 

 

Studentka České zemědělské univerzity v Praze Všelichová v rozhovoru poskytnutém v létě iDnes.cz prohlásila, že do severní Sýrie ji zavedla nejprve zvědavost, následně se rozhodla lidem na místě pomáhat. Účastnila se prý i dobývání některých vesnic obsazených IS. Server rovněž napsal, že Všelichová do Sýrie, do Turecka a do Iráku za poslední dva roky vycestovala celkem čtyřikrát.

 

Milice YPG považuje Turecko za teroristickou organizaci a to mimo jiné proto, že spolupracují s tureckou Stranou kurdských pracujících (PKK), která vede s Ankarou dlouhodobý boj za autonomii kurdských oblastí na jihovýchodě Turecka. PKK řadí mezi teroristické organizace také Evropská unie či USA. Bojovníkům YPG ale Západ v boji proti IS pomáhá.

tn.cz / ČTK / gar