Nová nemoc

Západonilská horečka může zabíjet i v Česku. Nahrává jí mírná zima

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Publikováno 19. 1. 2020
Téma:

Hygienici varují před šířením viru západonilské horečky. Napomáhá tomu i teplá zima. Poslední testy potvrdily, že nakažení komáři se objevili už i na Hodonínsku a v Jižních Čechách. Nemoc vážně ohrožuje hlavně seniory a oslabené jedince.

Virus západonilské horečky objevili hygienici v těle komárů už před lety, ale nikoho nenapadlo, jak rychle se bude šířit. Nejdřív zůstávalo osamocené ohnisko nákazy na jihu Moravy u lednických rybníků. Teď se objevily další dvě lokality.

 

"OVirus jsme nově objevili na Hodonínsku a dokonce i v Jižních Čechách," vysvětluje epidemiolog Oldřich Šebesta.

 

Nákaza má často lehký průběh jako chřipka. U oslabených jedinců nebo seniorů ale může skončit zánětem mozkových blan a obrnou. Každý desátý pacient umírá. "K úmrtí dochází prakticky jenom u osob starších 60 let věku. Právě u nich je proto důležité o této nemoci vědět," zdůraznil epidemiolog Rastislav Maďar.

 

 

S nemocí má nemilé zkušenosti i herec Pavel Nový. Ten chytil virus při dovolené na Kypru, ochrnul a několik měsíců strávil na vozíčku. "Tehdy jsem pochopil, že umřít není tak těžké," vzpomíná na dramatické časy Pavel Nový.

 

V roce 2018 se virem na území Česka nakazilo sedm lidí. Jedna seniorka zemřela a břeclavská nemocnice musela zavést preventivní opatření. "Zvažujeme omezení transfuzí," popsal ředitel břeclavské nemocnice Jiří Jurník.

 

 

Šíření západonilské chřipky napomáhá teplá zima. Podle hygieniků hrozí, že virus budou přenášet i komáři ve městech. Zatím je hlavním přenašečem tropický komár tygrovaný, který je původem z jihovýchodní Asie. Dřív u nás nepřežil zimu, ale současné klima mu problémy nedělá. Na jihu Moravy letos jen jednou zasněžilo a teploty se drží kolem nuly.

 

Kromě západonilské horečky přenáší tropický komár také žlutou zimnici nebo horečku Dengue, která se už objevuje ve Španělsku nebo Francii.

TN.cz