přírodní katastrofa

Záplavy a sesuvy půdy! Japonsko kvůli povodním nasadilo armádu

Téma:

Japonsko ohrožují silné deště a záplavy. Evakuován je více než milion lidí. Na ostrově Kjúšú spadlo během dne tolik vody, jako jindy naprší za celý měsíc. Do ohrožených oblastí byly na pomoc vyslány tisíce vojáků. Některá místa zasáhly i sesuvy půdy.

Silnice na japonském ostrově Kjúšú se proměnily v řeky. A není se čemu divit, během 24 hodin spadlo místy až 30 centimetrů vody, což je průměrné množství deště za celý červenec.

 

Ostrov na jihu Japonska obývá přes 13 milionů obyvatel, podle úřadů by mohly záplavy a sesuvy půdy ohrozit téměř dva miliony z nich. Evakuaci ale velká část podceňuje, podle záchranných složek vyhledaly úkryt jen necelé dva tisíce obyvatel. Živel už si navíc vyžádal první oběť. Sesuv půdy už o život připravil starší ženu.

 

"V důsledku prudkých lijáků přišla o život jedna žena a další čtyři lidé jsou zranění. A také nemůžeme navázat kontakt s člověkem, na jehož dům se sesunula půda," uvedl člen kabinetu Yasutoshi Nishimura.

 

 

Premiér se rozhodl vyslat 14 tisíc lidí z řad vojáků a záchranných složek, aby pomohli obyvatelům v postižených oblastech. Loni kvůli podobně silným dešťům zemřelo v Japonsku nejméně 200 lidí. Šlo tehdy o jedny z nejhorších povodní za desítky let. Úřady chtějí letos včasnou evakuací podobným scénářům zabránit. Déšť bude ale podle meteorologů pokračovat nejméně do zítřka.
 

Kateřina Vodvářková / klma tn.cz / TV Nova