extrémní počasí

Záplavy, hrozba lavin i sesuvy půdy! Jih Evropy trápí extrémní srážky

Záplavy ve Francii - 24. 11. 2019
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 25.11. 2019 13:10
Téma:

Francii už od pátku trápí rozsáhlé povodně, během záplav zemřeli čtyři lidé. Záchranáři v neděli večer nalezli těla pohřešovaného páru v jejich autě nedaleko Toulonu. V zemi stále platí výstraha před dalšími povodněmi. Se záplavami, sesuvy půdy a silným deštěm se potýká také severní část Itálie. Ve vyšších polohách platí výstraha před lavinami. Západ Evropy se navíc připravuje na příchod bývalé cyklony Sebastien.

Silný déšť už od pátku trápí nejen Francii. Tam se ze svých břehů vylilo několik řek, situace se navíc podle meteorologů v nejbližší době měnit nebude. Stále je v platnosti výstraha před bleskovými povodněmi.

 

Hasiči během víkendu vyjížděli ke stovkám případů, nasadit museli i vrtulníky, ty zachraňovaly lidi z oblastí, které odřízla velká voda.

 

Už od pátku zemřeli během záplav celkem čtyři lidé. Od soboty se pohřešoval starší pár, který vyrazil za svým synem do Tanneronu, uvádí portál Leparisien. Ti mu v sobotu volali, že se musí kvůli záplavám otočit a nedorazí. Poté se po nich slehla zem. V neděli večer nalezli záchranáři jejich těla.

 

Další mrtvý byl nalezen v obci Le Muy. Tam se převrhl záchranný člun s hasiči a třemi civilisty, jeden z nich bohužel zmizel v rozbouřené vodě.

  

 

Poslední tělo bylo nalezeno u vesnice Cabasse v autě, úřady ke smrti nezveřejnily bližší detaily.

 

Velké množství srážek komplikuje také situaci ve vyšších polohách. V alpských a pyrenejských oblastech Francie je podle portálu meteoalarm vyhlášeno varování před lavinami.

  

Silný déšť a povodně trápí také sever Itálie, záchranáři pohřešují nejméně jednu osobu.

 

Západní část Evropy se navíc připravuje na příchod bývalé cyklony Sebastien, která by měla přinést velmi silný vítr.

Související témata:
TN.cz