Poslanecká sněmovna

Zaměstnanci v karanténě dostanou až 370 korun na den, rozhodli poslanci

Martin Klícha
Martin Klícha, Jan Houška
Aktualizováno 3. 3. 2021 20:45
2.3. 2021 7:07
Téma:

Poslanci v úterý schválili příspěvek k nemocenské v karanténě, zaměstnanci dostanou bonus až 370 korun na den. Vláda původně navrhovala stoprocentní nemocenskou.

Poslanci se v úterý ve zrychleném jednání zabývali návrhem, podle kterého se má dočasně zvednout nemocenská za březen a duben. Poslanci schválili, že lidé dostanou k 60% nemocenské bonus 370 korun na den. Vláda původně navrhovala 100% mzdy.

 

Zvýšení nemocenské má lidi motivovat k tomu, aby nastupovali do karantény a také hlásili rizikové kontakty. Tam totiž Češi zaostávají. Ti, u kterých se nákaza potvrdí, hlásí podle expertů podprůměrné množství kontaktů.

 

 

 

Hned na začátku jednání Sněmovny začal s kritikou předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Dostávám stovky dotazů, co si o těch opatřeních myslíme. Ale, prosím vás, neděláte nám to vůbec jednoduché. Jako dnešní příběh s jídelnami napříč republikou, včetně jídelen v nemocnicích, v sociálních zaříženích až po jídelny ve Sněmovně, tak to fakt před těmi lidmi jsme za blbečky," uvedl Jurečka s tím, že by vláda měla opatření nejprve pořádně konzultovat, než je vyhlásí.

 

Ve Sněmovně se opět rozhořel spor kvůli rouškám, které nezařazení poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko odmítají nosit. Předsedající je nejdříve vyzval, aby tak učinili, následně je vykázal do konce jednacího dne ze Sněmovny.

 

 

Tisková konference STAN:

 

Předseda STAN Vít Rakušan na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny uvedl k testování ve firmách, že nemůže být na dobrovolné bázi. Následně kritizoval postup vlády, podle něj se mělo samotestování řešit už několik měsíců, řešení je podle něj zatím nedodělané. Také se mu nelíbí, že se opět nakupují testy z Číny a nevyužívají se čeští výrobci. Kritika se snesla také na okamžitě omezení jídelen.

 

Tisková konference TOP 09:

 

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ocenil, že vláda schválila 100% nemocenskou. Strana zkritizovala rozhodnutí o uzavření závodních jídelen. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek je přesvědčen, že jsou jídelny schopny zajistit podmínky, aby se v nich zaměstnanci mohli stravovat.

 

Tisková konference KDU-ČSL:

 

ČSSD věří, že u 100% nemocenské dojde ke shodě, podle předsedy poslaneckého klubu Jana Chvojky ale čeká Sněmovnu v dalších bodech dlouhé jednání. Poslankyně Kateřina Valachová okomentovala situaci ve školství, podle ní je nesmysl, aby děti opakovaly ročník, spíše je třeba upravit podobu školního roku. Nesmí se ale podle ní stát, že by nevyšel celý jeden ročník ze škol.

 

Tisková konference ČSSD:

 

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je situace v Česku v souvislosti s koronavirem velmi vážná, Sněmovna by se proto dle jeho slov měla podrobně věnovat tomu, jak upravují zákony chování i kompenzace. Komunisté stojí v souvislosti se 100% nemocenskou spíše za původním návrhem kompenzací, který počítá s jednorázovými příspěvky.

 

Tisková konference KSČM:

 

Hnutí SPD hned na úvodu tiskové konference odmítlo nouzový stav i pandemický zákon. Podle předsedy Tomia Okamury je nutné, aby vláda požádala ve Sněmovně o důvěru, jinak bude chtít získat 50 podpisů k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. SPD je proti povinnému testování ve firmách.

 

Tisková konference SPD:

 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že se zavedením testování ve firmách souhlasí, strana už ale po podobném kroku volala dříve. Je ale nutné vyřešit, aby se testovalo kvalitními testy. Také by se podle Bartoše měla zvednou kompenzace za testy.

 

Tisková konference Pirátů:

 

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že je nepřípustné, aby v Česku byla zavedena ruská vakcína, aniž by ji schválily evropské úřady. Fiala také kritizoval návrh 100% nemocenské, podle něj je to nedodělaný návrh, který ani nebyl projednán se zaměstnavateli.

 

Tisková konference ODS:

 

Hnutí ANO věří, že se podaří 100% nemocenská schválit hned v úterý. Prioritou hnutí na úterním jednání je i stavební zákon.

 

Tisková konference ANO:

 

Zákonodárci měli v úterý k řešení i další návrhy a novely. Jsou mezi nimi návrhy na nový stavební zákon, krizový zákon, zákon o digitálních službách a další. Jednání bylo po deváté hodině přerušeno.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz