šíření nákazy

Vláda: Návštěvy seniorů až v červnu, roušky ještě dva měsíce!

Martin Klícha
Martin Klícha, Lucie Staničková
24.4. 2020 6:45
Téma:

Vláda v pátek jednohlasně schválila prodloužení nouzového stavu do 25. května. Zároveň také kývla na uvolňování sociálních služeb, které začne v pondělí. Ministr zdravotnictví uvedl, že kabinet bude požadovat, aby lidé nosili roušky ještě měsíc nebo dva.

- V Česku bylo celkem potvrzeno 7273 případů nákazy koronavirem. Ve spojitosti s onemocněním Covid-19 zemřelo 214 lidí, 2371 se vyléčilo

- Roušky budou muset lidé nosit pravděpodobně ještě dva měsíce, uvedl to ministr zdravotnictví

- Vláda schválila prodloužení nouzového stavu do 25. května

- V pondělí dojde k první vlně rozvolňování sociálních služeb

- Soud od pondělí zrušil bezpečnostní opatření, která omezují například nákupy v maloobchodech

- Vláda na mimořádném jednání změnila plán rozvolňování zákazů a opatření, zrušila omezení volného pohybu i cest za hranice

- Lidé se mohou sdružovat ve skupinách do 10 lidí

- Obchody by se podle ministra Havlíčka mohly otevřít už 11. května

- Velikonoce neměly na šíření koronaviru zásadní vliv

- Po celém světě už se koronavirem nakazilo přes 2,7 milionu lidí, 191 tisíc zemřelo, 745 tisíc se vyléčilo

 

Až od 8. června budou možné návštěvy v domovech pro seniory. O dětských táborech se podle epidemiologů rozhodne až v půlce května.

 

Vláda bude nošení roušek požadovat přibližně ještě měsíc nebo dva. Potvrdil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Poté budou požadovány jen na určitých místech.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Boj proti koronaviru

22:10

Druhá vlna uvolňování opatření

21:30

Aerolinky Air France

Francie podpoří balíčkem přibližně sedmi miliard eur společnost Air France, aby nezbankrotovala. Čtyři miliardy eur společnosti půjčí stát a zaručí se až za 90 procent zbylých úvěrů od bank. Uvádí to deník Le Figaro.

 

V pondělí dojde také k první vlně rozvolňování sociálních služeb. Od 27. dubna se tak otevřenou nízkoprahová zařízení pro děti a mládež pouze po telefonu nebo online. Zároveň se otevřou také sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi rovněž pouze po telefonu nebo online.

 

Vláda na mimořádném zasedání v pátek schválila prodloužení nouzového stavu, ten by měl podle návrhu platit až do 25. května, potvrdil premiér Andrej Babiš. Na stejnou dobu je také naplánovaná poslední vlna rozvolňování bezpečnostních opatření. Nyní musí rozhodnout Poslanecká sněmovna.

 

"Nechceme, abychom museli rušit veškerá opatření k 1. květnu. Hrozilo by obrovské riziko masivního nárůstu počtu pacientů s nemocí covid-19. Na tom je shoda s odborníky. Proto je jedinou cestou prodloužení nouzového stavu do 25. května,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

Vláda schválila také nařízení, díky němuž se bude moci spustit program COVID plus. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) bude poskytovat záruky za provozní a investiční úvěry tuzemských vývozců. Počáteční vklad do programu je čtyři miliardy korun a podle potřeby se může navyšovat.

 

 

V pátek kromě vlády jednal také Ústřední krizový štáb, ten měl původně zasednout už ve středu. Šéf krizového štábu Jan Hamáček uvedl, že budou lidé při návratu do ČR potřebovat negativní test, který nebude starší než čtyři dny. V případě, že budou v zahraničí déle než čtyři dny, musí si testům podrobit v zahraničí, jinak je čeká 14denní karanténa. U pendlerů platí jiná pravidla.

 

Podle Hamáčka sice můžeme cestovat do zahraničí, lidé by si ale měli důsledně zkontrolovat, kam Češi můžou. Vzhledem k opatřením, co se našich sousedů týče, se lidé nedostanou na Slovensko ani do Polska. Do Rakouska mohou podle Hamáčka pouze s platným testem. Německo zatím nemělo kontroly na hranicích, protože se z naší strany cestovat nesmělo, nyní ale podle Hamáčka může dojít ke změnám, lidem tak může hrozit karanténa.

  

Piráti v pátek podali podnět k Národnímu kontrolnímu úřadu a Finančnímu analytickému úřadu, aby prověřily dodávky respirátorů pro ministerstvo zdravotnictví. "Adam Vojtěch mi nevysvětlil, proč kupoval respirátory za 866 korun za kus od pochybných dodavatelů, když je jiný resort koupil jinde 17x levněji," vysvětlil předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

 

"Velká škoda, že jsme Vás nevzali do nákupního týmu, mohl jste nám pomoc a ukázat, jak se vše dělá," reagoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

 

Ve čtvrtek během mimořádného jednání vlády bylo zveřejněno zásadní rozhodnutí pražského městského soudu, který zrušil celkem čtyři opatření. Od pondělí se mělo zrušit opatření omezující volný pohyb, maloobchody a služby.

  

Kabinet poté mimořádné jednání přerušil, jednat se opět začalo až večer, schůze se protáhla až do nočních hodin a přinesla výrazné změny. Ministři od pátku zrušili omezení volného pohybu, zvedl se počet lidí, kteří spolu mohou být venku, nyní mohou tvořit skupiny po deseti lidech.

 

Čtvrteční tisková konference byla zmatená. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Většině lidí vadí, že se nařízení neustále mění. Názory veřejnosti si poslechněte ZDE:

 

Jan Hamáček a Jan Farský odpovídali na dotazy v Televizních novinách:

 

 

Volný pohyb se týká i cestování, to má ale také svá pravidla. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se musí lidé při návratu prokázat čerstvým testem, že nemají onemocnění Covid-19, nebo skončí v karanténě.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

  

Rozhodnutí soudu se dotklo také otevírání obchodů, časový harmonogram, který vláda připravila, bude v pátek přepracován. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by se mohly všechny obchody otevřít 11. května.

 

Další otevírání provozoven vláda slibuje na 11. května:

 

 

V České republice bylo k páteční půlnoci potvrzeno celkem 7273 případů nákazy koronavirem, aktuálně ministerstvo zdravotnictví eviduje 4688 případů. V souvislosti s onemocněním Covid-19 zemřelo 214 lidí, 2371 se vyléčilo. Kvůli vážnějšímu průběhu onemocnění je 395 lidí hospitalizováno.

 

Celosvětově se podle portálu worldometer k pátečnímu večeru potvrdilo 2 761 160 případů, zemřelo 193 184 lidí, vyléčit se podařilo 762 912 lidí.

 

Vláda bude nošení roušek požadovat přibližně ještě měsíc nebo dva. Podívejte se na celý záznam tiskové konference:

TN.cz