rozvolnění pro turisty

Zásadní změna pro Čechy při cestách do Chorvatska! Stačí opět to, co dřív

Cestování do Chorvatska
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Lucie Krošová
Lucie Krošová
Aktualizováno 13:16
18.6. 2021 12:33
Téma:

Češi budou moci do Chorvatska opět cestovat tak, jak tomu bylo v době před pandemií. Vystačí si s občanským průkazem nebo cestovním pasem. Jednodušší cestování umožňuje zařazení České republiky do zelené zóny na seznamu Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

Češi budou moci do Chorvatska opět cestovat tak, jako byli zvyklí před pandemií koronaviru. Stačí jim občanský průkaz nebo cestovní pas. Česko se totiž dostalo na seznam Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) mezi tzv. zelené země, díky čemuž bude cestování výrazně jednodušší.

 

"Cestujícím přicházejícím ze zemí Evropské unie, kteří jsou v současné době na takzvaném zeleném seznamu Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí, bez ohledu na jejich občanství bude umožněn vstup do Chorvatské republiky za stejných podmínek jako před nástupem choroby covid-19, pokud nevykazují žádné známky nemoci a nebyli v blízkém kontaktu s nakaženou osobou," uvádí tamní ministerstvo zahraničí.

 

 

"Česko 'zazelenalo' a do Chorvatska už se bude moct bez prokazování testu, očkování nebo prodělání covidu. Jen s pasem nebo občankou. Upozorňuji, že doklad totožnosti musejí mít všichni, tedy i děti," sdělila mluvčí Ministerstva zahraničních věcí ČR Eva Davidová. "Zatím čekáme na potvrzení platnosti – bude to nejpozději v pondělí, ale možná už v průběhu víkendu," dodala.

 

Ačkoli se podmínky pro turisty usnadňují, tamní úřady nadále doporučují vyplňovat formulář EnterCroatia kvůli snadnějšímu a rychlejšímu odbavení na hranicích.

 

Od července se zavádí nová opatření

 

Štáb civilní ochrany v Chorvatsku v pátek oznámil na tiskové konferenci, že od 1. července budou zavedena nová opatření. ''Ještě není čas na úplnou relaxaci. To nastane, až ministr Beroš navrhne konec epidemie, ale my ještě nejsme v této fázi,“ upozornil šéf národního štábu Davor Božinović a oznámil nová opatření, která vstoupí v platnost od 1. července.

 

Lidé, kteří byli očkováni proti covidu-19, uzdravili se nebo byli negativně testováni, dostanou příležitost účastnit se venkovních hromadných akcí, pokud budou mít evropský digitální certifikát COVID, informuje portál Dnevnik.hr. "Od příštího týdne bude možné na smartphony nainstalovat aplikaci, která okamžitě načte QR kód z digitálního potvrzení, “uvedl Božinović. Povolení k pořádání akcí musí vydat místní velitelství civilní ochrany.

 

 

A digitální certifikáty COVID budou lidé potřebovat i při ceremoniích a rodinných setkání, kterých se účastní více než 30 lidí. "To znamená, že zde nebude omezený počet hostů ani zaměstnanců, ani nebude nijak omezena doba trvání,“ řekl Božinovic. Rovněž objasnil, že obřady, kde se používají digitální certifikáty, se nemusí nikde hlásit.

 

Za posledních 24 hodin bylo v Chorvatsku zaregistrováno 113 nových případů. Bylo testováno 4436 lidí, z nichž 2,5 procenta všech testovaných bylo pozitivních. Tři lidé zemřeli.

 

Chorvatsko v červnu zasáhlo zemětřesení:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz