Policejní vyšetřování

Policie pročesávala radnici Brna-střed, kvůli úplatkům byla i v archivech

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
10.8. 2020 15:07
Téma:

Od pondělního dopoledne zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na radnici městské části Brno-střed. Vysoce postavené brněnské politiky ODS podezírají z braní milionových úplatků a kupčení s městským majetkem.

Investiční, ekonomický, bytový odbor a odbor správy majetku radnice Brna-střed v pondělí dopoledne obsadili policisté z NCOZ.

 

Jak uvedly Hospodářské noviny, policie podezírá vysoce postavené brněnské politiky ODS z braní milionových úplatků. Podezření se týká rovněž údajného kupčení s městským majetkem. Podle listu jsou mezi vyšetřovanými i brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) nebo bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

 

"Policie je stále tady, čtyři odbory jsou pro veřejnost zavřené. Jinak radnice funguje," řekla TV Nova mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

 

 

"Policisté zajišťují dokumentaci, kterou potřebují ke svému vyšetřování, a my jsme jim maximálně nápomocni. Bohužel nemůžeme vyšetřování komentovat. Jedná se o externí osoby, netýká se úřadu Brno-střed jako takového," dodala Dobešová s tím, že část policistů zasahuje i v archivu radnice.

 

Podle informací vyvěšených u vchodu do radnice se odbory, které prověřuje NCOZ, veřejnosti opět otevřou až v úterý.

 

"Obvinění či podezření nesměřuje vůči úřadu nebo jeho zaměstnancům. Pouze se snažíme maximálně policii pomoci, abychom shromáždili potřebné materiály na jejich další činnost," prohlásil tajemník radnice Petr Štika. 

 

Radnice Brna-střed je v centru pozornosti dlouhodobě. Kauza bývalého místostarosty Jiřího Švachuly (za ANO) s má jít podle portálu idnes.cz k soudu v září. Týká se milionových úplatků prostřednictvím manipulace menších veřejných zakázek.

 

 

Už od března, kdy na radnici také vtrhli policisté z NCOZ, v souvislosti s ní čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy. V polovině července policie obvinila dalších 26 lidí a jednu společnost. Pondělní zásah míří na období ještě před Švachulou, kdy v městské části vládla ODS.

Související témata:
TN.cz