Vepřové vnitřnosti

Hrozný zápach a neznámý původ. Na tržnici našli závadné maso

Kontrola celní správy v areálu Sapa
Zdroj: celnisprava.cz

Veterináři spolu s celníky se při kontrole v pražské tržnici Sapa nestačili divit. V jednom z náklaďáků totiž našli 210 kilogramů zapáchajících vepřových vnitřností. Automobil navíc neměl zapnuté chlazení a maso nebylo označené.

Při kontrole v areálu velkotržnice Sapa v pražské Libuši narazili celníci na celkem 210 kilogramů vepřových vnitřností. Na ty přišli při kontrolní akci v nákladním autě. "Většina z nich není určena pro lidskou spotřebu a má být zpracována v kafilerii," informovala Celní správa.

 

Produkty nebyly nijak označeny a neměly žádný doklad o původu. "Přepravce se odmítl vyjádřit o tom, odkud a kam produkty převáží, přestože zastavil před konkrétní prodejnou potravin v objektu Sapa," dodali celníci.

 

Dopravce navíc nebyl registrován pro přepravu potravin. Náklaďák byl sice vybaven chladící jednotkou, tu měl ale vypnutou. Přítomní veterináři navíc zjistili, že vnitřnosti jsou zkažené.

 

GALERIE: Kontrola celní správy v areálu Sapa

1
/
7
Zdroj: celnisprava.cz
Kontrola celní správy v areálu Sapa

 

"Veterinární inspektoři konstatovali smyslové změny produktů, zejména jejich značný zápach," uvedli. Ti nyní můžou provozovateli uložit až padesátimilionovou pokutu, obvykle je však řádově nižší.

 

 

Nejde ale o jediný úspěch celníků. Od začátku letošního roku provedli například v Karlovarském kraji sedm kontrol stánků v areálu tržnice Asia Dragon Bazar. Ta se nachází v katastru obce Svatý Kříž. "V prostorách před stánky i v nich zajistili od ledna téměř 500 kusů textilu a obuvi," potvrzuje kontroly Celní správa.

 

Zboží mělo jedno společné. Vykazovalo znaky padělků, čímž mohlo dojít k porušení práv duševního vlastnictví. Hodnota originálních výrobků by dosáhla téměř 2,5 milionu korun.

 

 

Celníci dále o víkendu zajistili více než 800 kusů galanterních výrobků. Jednalo se například o kabelky, cestovní či sportovní tašky, opasky, peněženky a čtyřiapadesát kusů hodinek nabízených jako originály světoznámých značek.

pan TN.cz