léčba Covid-19

V Česku dochází Remdesivir. Zásoby vydrží týden, varuje lékař

Do Česká dorazí další várka léků na léčbu Covid-19
Zdroj: TV Nova
Martin Klícha
Martin Klícha
28.9. 2020 14:45
Téma:

V Česku se snižují zásoby remdesiviru. Ten se používá také při léčbě lidí, u nichž má onemocnění Covid-19 velmi vážný průběh. Sekce nemocničních lékárníků proto oznámila nový systém pro distribuci remdesiviru.

Snížení zásob remdesiviru oznámil národní koordinátor intenzivní péče Coivd-19 Vladimír Černý o víkendu. Tenčící se zásoby potvrdil portálu iRozhlas i vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík. Podle něj lékaři zásoby léku spotřebují příští týden, pokud se nedovezou další dávky.

 

Kvůli možnému nedostatku léku byl až do odvolání nastaven nový systém pro distribuci remdesiviru z centrálních zásob ministerstva zdravotnictví. Pacient, kterému může být podán remdesivir, nesmí například být na umělé plicní ventilaci, zároveň nesmí zažívat symptomy déle než pět dní.

 

Problém může v současné chvíli tvořit narůstající poptávka po léku. „Remdesivir sem pravidelně zavážíme zhruba ve čtrnáctidenních intervalech,“ popsal Radiožurnálu Pavel Březina, ředitel české pobočky firmy Gilead Sciences, která lék vyrábí. Dodal, že se další várka očekává už během tohoto týdne.

 

 

Remdesivir je experimentální lék, který se proti nemoci Covid-19 používá od jara. Jeho účinnost se však stále ověřuje a u každého nemusí být stoprocentní. V Česku byl nasazen například při léčbě taxikáře v Praze.

TN.cz