požár na olomoucku

Zásoby slámy na půl roku lehly popelem. Oheň hasili téměř tři dny

Téma:

Po dlouhých 64 hodinách skončil náročný zásah hasičů nedaleko Šternberka. Od pátečního odpoledne bojovali v areálu tamního zemědělského družstva s rozsáhlým požárem uskladněné slámy. Majitelé a vyšetřovatelé v pondělí navýšili odhad škod, které plameny napáchaly, a to na dva a půl milionu korun.

Dva tisíce balíků, tedy zhruba sedm set tun slámy, by zemědělskému družstvu ve Štarnově na Olomoucku vystačilo na půlroční krmení skotu. Jenže o víkendu všechno pohltily plameny. 

 

Hořet začalo v pátek pozdě odpoledne a likvidace rozsáhlého požáru skončila až v pondělí dopoledne. Hasičům, kterých se při náročném zásahu na místě vystřídala téměř stovka a dva se lehce zranili, ztěžovalo práci hned několik věcí.

 

Už v průběhu noci z pátku na sobotu museli v několika okolních obcích a ve Šternberku zřídit čerpací stanoviště, odkud na požářiště vozili vodu. "Nasadili jsme výškovou techniku, jsou zde jednotky ve druhém stupni, neustále sem navážíme dostatečné zásobování vody," popisoval situaci v sobotu mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

 

 

Také z rozhodnutí statika mohli do hořící budovy, která hrozila zřícením, vstupovat jen několik metrů. Pomocí několika nakladačů pak stále hořící slámu vyváželi mimo areál.

 

Díky obrovskému nasazení se 14 jednotkám hasičů podařilo ochránit polovinu asi 40metrové haly. Přesto se prvotní odhady ztrát navýšily. Škoda na krmivu a budově skladu je podle policie nejméně dva a půl milionu korun.

Související témata:
Zdenek Čík TN.cz