Operace Themis

Zastaví migraci? EU spouští novou operaci na ochranu hranic

Ochrana vnějších hranic
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) spouští novou operaci na ochranu vnější schengenské hranice. Jejím cílem je pomáhat Itálii s hraničními kontrolami. Nová operace Themis odstartovala ve čtvrtek a nahradí stávající operaci Triton, která běžela od roku 2014.

Součástí operace Themis bude nadále pátrání a záchrana lidí, kteří se na moři ocitli v nouzi. Frontex takhle vloni vylovil z vod Středozemního moře u pobřeží Itálie, Řecka a Španělska 38 tisíc lidí, kterým hrozilo, že by jinak na moři zahynuli.

 

Oproti předchozí operaci se ale tentokrát Frontex zaměří více na vymáhání práva a policejní práci. "Operace Themis bude lépe reagovat na měnící se trendy v migraci a také na přeshraniční zločin. Frontex bude Itálii pomáhat v postihování kriminálních aktivit, jako je pašování drog přes Jadran," uvedl výkonný ředitel agentury Fabrice Leggeri.

 

Lodě budou operovat v celém centrálním Středomoří, tedy ve vodách při pobřeží Alžírska, tuniska, Libye, Egypta, Turecka a Albánie.

 

 

Posílena bude také zpravodajská složka operace, z čehož si Frontex slibuje lepší vyhledávání bojovníků a teroristů, kteří by se s migranty chtěli pokusit o překročení hranice. "Musíme být lépe vybavení, abychom zabránili zločineckým skupinám v nepozorovaném pronikání přes hranice Evropské unie. To je pro vnitřní bezpečnost Evropské unie klíčové," dodal Leggeri.

 

Příslušníci Frontexu budou Italům pomáhat také v hotspotech. Kde budou registrovat migranty, brát jim otisky prstů a ověřovat jejich totožnost.

vbo TN.cz