hodný vrah?

Zastřelil tchána, ale postavila se za něj celá vesnice. Dostal 13 let

Téma:

Vrchní soud v Olomouci dnes definitivně poslal na 13 let do vězení muže z obce Bedihošť na Prostějovsku, který loni v březnu zastřelil svého tchána. Střelbou tak ukončil mnohaleté neshody. Lidé z obce se útočníka zastávají a dokonce na jeho obhajobu sepisovali petici.

Hluboce věřící Antonín Pospíšil. Desítky let se svojí manželkou snášeli urážky a panovačné chování tchána. Prý často prosil Boha o radu. Loni v březnu už ale ponižování nevydržel. "Když jsem tam vstoupil a řekl jsem mu nazdar, tak najednou od něho slyším: Vypadni! Prostě jsem to nabil, natáhl jsem ten úderník a střelil jsem ho do toho pravýho spánku," přiznal se loni k vraždě Antonín Pospíšil.

 

Ještě dnes dopoledne prosil věřící vrah soudní senát o odpuštění. Doufal ve změnu právní kvalifikace - z vraždy na zabití, a tím i v nižší trest. Neuspěl. "Nedá se nic dělat. Tak jak to prostě bylo vyřknuto, tak se s tím budu muset chtě nechtě smířit," řekl po rozsudku Antonín Pospíšil.

 

 

Alespoň v něčem se ale soud nad mužem slitoval. "Nově jsme obžalovaného zařadili do věznice s ostrahou, i když dle zákonných ustanovení by měl být zařazen do věznice se zvýšenou ostrahou," řekl Vladimír Lichnovský, mluvčí Vrchního soudu.

 

Vražda loni v březnu otřásla obcí Bedihošť na Prostějovsku. Mnozí sousedé tušili, jak senior chováním terorizuje svou dceru a jejího manžela. Proto se hned po činu vzedmula vlna solidarity - desítky lidí podepsaly petici za Pospíšilovo propuštění z vazby.

 

Odsouzený muž i po rozsudku myslel na Boha, ale domnívá se, že z vězení už nevyjde. "To je smrtelný rozsudek a jsem přesvědčen osobně, byť se rouhám pánu Bohu, takže těžko to přežiju v té věznici těch třináct roků," řekl dnes. Důchodce, kterému se prý po několika měsících ve vazbě zhoršil zdravotní stav, a proto chodí o berlích, ještě zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu.

Související témata:
tn.cz / gar