Výměna ve vedení

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu, mají nového. Hřib hrozil kontrolou, tvrdí

Zdeněk Hřib
Zdroj: TV Nova
Primátor Zdeněk Hřib

Praha 5 má poté, co skončila původní koalice, nové vedení. Starostkou se stala Renáta Zajíčková (ODS), která nahradila Daniela Mazura (Piráti). Toho měli zastupitelé odvolat pro neschopnost. Podle jednoho z nich městské části pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nepřímo hrozil kontrolami.

Původní koalici tvořily ODS, ANO, Česká pirátská strana a hnutí Strana nezávislých občanů Prahy 5 (SNOP 5). V pondělí ale partneři Pirátů vypověděli koaliční smlouvu a v úterý jednalo zastupitelstvo o novém vedení. Městská část o něm informovala na svém webu.

 

Poté, co zastupitelstvo odvolalo starostu Daniela Mazura, zvolilo do čela dosavadní 1. místostarostku Renátu Zajíčkovou. Podle nového místostarosty Lukáše Herolda (ODS) Mazur skončil proto, že byl "naprosto neschopný". Stejně jako Piráti samotní, uvedl Herold pro portál info.cz.

 

V rozhovoru Herold také naznačil, že pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) Praze 5 nepřímo vyhrožoval. Účastnil se jednání, na kterém se Piráti pokoušeli koalici zachránit. "Jeho vystoupení bylo poněkud nestandardní," prohlásil Herold.

 

 

Hřib prý na jednání zmínil, že magistrát připravuje nové kontrolní mechanismy a plánuje kontroly některých městských částí. Podle Herolda přímo řekl, že to budou oblasti, "kde nejsou Piráti ve vedení".

 

Primátor ale tvrdí, že kontroly mohou nastat v případě, že se v médiích objeví zpráva, že byl v dané městské části odvolán člen rady z důvodu "šťourání se v předražených historických zakázkách". Podle Pirátů bylo právě to, že se v Praze 5 začaly řešit potíže s veřejnými zakázkami, důvodem odvolání Mazura.

 

Primátor Hřib musel v posledních týdnech "hasit" i další problémy. Opozici se nelíbí, že si hledá už devátého poradce. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz