Déšť a blesky

Hasiči na Vysočině evakuovali dětský tábor. Zaplavila ho voda z řeky

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
15.8. 2020 9:39
Téma:

Silný déšť a bouřky zaměstnaly zejména hasiče. Ti od pátečního večera vyjížděli ke stovkám událostí. Nejčastěji museli odčerpávat vodu ze zatopených domů a sklepů a odstraňovat spadané stromy a větve. Meteorologové varují, že bouřky nás čekají i v následujících dnech a nadále platí výstraha. Hasiči na Vysočině kvůli rozvodněné řece museli evakuovat dětský tábor.

Hasiči na Vysočině měli napilno. "V souvislosti s počasím hasiči zasahovali u čtyřiceti událostí. Nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů objektů, pročišťovali ucpané kanalizace a odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a tvořily tak překážku silničního provozu. Nejvíce událostí řešili hasiči na Žďársku, a to konkrétně v okolí Nového Města na Moravě a Bystřice nad Pernštejnem," popsala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

 

Meteorologové varují před dalšími přívalovými dešti, kroupami a blesky. Hrozí rozvodnění řek a zatopení domů a sklepů:

 

Kvůli rozvodněné Bystřici museli dokonce evakuovat dětský tábor nedaleko řeky. Po deváté hodině večer hasiči evakuovali také tábor u zříceniny hradu Aueršperk. "Evakuováno bylo 46 dětí a 6 dospělých. Zázemí našli v budově základní školy v Bystřici nad Pernštejnem. Všechny události, u kterých jsme v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění," řekla Musilová.

 

Na Bruntálsku byl déšť tak silný, že se u okrajů silnic tvořily vlny:

 

"Nejvíce událostí bylo hlášeno od půl šesté večer, kdy během první hodiny průtrže vyjížděly profesionální i dobrovolné jednotky ke dvaceti událostem jenom ve městě Zlín. V další hodině se situace uklidňovala a během další hodiny se počet vyšplhal na celkem 24 událostí. Téměř všechny se týkaly čerpání vody ze zatopených sklepů a garáží, jen ve dvou případech se jednalo o zaplavené podjezdy, kde se vlivem přívalového deště vytvořily hluboké vodní laguny. I když přívalový déšť trval asi hodinu a půl, následky řešili hasiči na několika místech do pozdních večerních hodin," informují na svém facebooku hasiči ze Zlínského kraje. Déšť nejsilněji zasáhl střed Zlína.

 

Náročný den hasiče čeká také v sobotu. Meteorologové varují před silnými bouřkami:

 

"Hasiči za celý den řešili celkem 124 mimořádných událostí, z toho jich 86 přímo souviselo s bouřkami. V 52 případech jsme čerpali vodu, 11 výjezdů bylo na odstraňování nebezpečných stavů a u 23 událostí jsme řezali popadané stromy a větve," popsali na facebooku středočeští hasiči.

 

 

"Dvě jednotky hasičů odklízely v Podlešíně na Slánsku zeminu z komunikace, pak přejížděly na čerpání vody ze dvora rodinného domu. U Rudné v okrese Praha-západ dvě jednotky čerpaly vodu z podjezdu pod dálnicí D5. V Neratovicích hasiči vykopali strouhu, aby voda mohla odtéci z parkoviště, kde hrozilo zaplavení osobních vozidel. V Poleradech, Zdibech a Hovorčovicích v okrese Praha-východ hasiči čerpali vodu ze zaplavených domů, sklepů, výkopů a zahrad," řekl mluvčí hasičů Středočeského kraje Jaroslav Gabriel.

 

V Táboře deště udělaly ze silnice řeku:

 

"Na strakonické dálnici D4 havarovalo za Obořištěm ve směru od Prahy jedno osobní auto do svodidel, pravděpodobně v důsledku aquaplaningu. Po 20. hodině se situace v celém kraji zklidnila, těsně před půlnocí byly řešeny jen dvě události. V kempu v Chrustenicích na Berounsku říčka Loděnice zaplavila kemp a okolní domy. Ve Zdibech se hromadila voda v podjezdu pod dálnicí D8," shrnul mluvčí situaci.

 

Bouřka a silný vítr poničily také 16 hektarů chmelnic zemědělskému družstvu v Kokorách na Přerovsku. Škoda se odhaduje na 20 milionů korun.

 

 

"V obci Čelechovice na Přerovsku pokračují likvidační a sanační práce po včerejší extrémní průtrži mračen. Na místě jsou profesionální jednotky z Přerova a Olomouce, dobrovolní z Čelechovic a velká síla místních obyvatel, kteří pracují od včerejšího odpoledne na zvládnutí mimořádné situace. Ta je stabilizovaná a do večera by měla být zcela zprůjezdněna i páteřní komunikace v obci. Včera pomáhala v nejpostiženějším domě i jednotka z Velkého Týnce," informovali hasiči Olomouckého kraje.

 

Čelechovice na Přerovsku:

 

 

Výstraha před bouřkami

Meteorologové varují před silnými bouřkami na většině území Česka i v průběhu soboty. Výstraha platí do 21 hodin a upozorňuje na nízký stupeň nebezpečí. Bouřky silně zasáhnou všechny kraje, situace by měla být mírnější jen v Moravskoslezském kraji a na Šumpersku a Jesenicku v Olomouckém kraji.

 

V těchto částech Česka meteorologové očekávají nebezpečné jevy výhledově. Nová výstraha platí od pondělí 17. 8. až do úterních 18 hodin. "Místy se vyskytnou vydatnější srážky s úhrny kolem 50 mm," varují odborníci z ČHMÚ.

 

Mapa výstrahy před bouřkami:

 

Měsíční výhled

Déšť neustane ani v nejbližších dnech. Přeháňky a bouřky nás čekají také během neděle a v průběhu následujícího týdne. Zejména v průběhu víkendu mohou padat také kroupy, zejména po ránu je třeba počítat s mlhami. Noční teploty mohou klesnout až na 12 °C, přes den se budou pohybovat mezi 22 až 30 °C.

 

Oblačnosti začne ubývat až v závěru příštího týdne, kdy bude polojasno až skoro jasno a nejvyšší denní teploty vyšplhají až na 33 °C. Místy však budou přeháňky a bouřky hrozit i nadále. Podrobnou předpověď na následující týdny najdete v tomto článku.

 

GALERIE: Bouřky a silný déšť zasáhly Česko

1
/
13
Zdroj: HZS Zlínského kraje
Bouřky v Zlínském kraji - 2

 

Prahou se prohnaly bleskové povodně. Voda napáchala značné škody:

TN.cz