Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.1. 2019 20:26
Krátký oddych

Zavalené Alpy: Po kalamitním týdnu přestalo na chvíli sněžit

Zdroj: TV Nova

Obyvatelé Alp si v pátek mohli po týdnu oddechnout od nepřetržitého hustého sněžení. Změnu počasí vítají i záchranáři a technické složky pracující na zpřístupnění odříznutých míst. S výjimkou krátkého víkendového oteplení, kdy lze počítat i s deštěm, má dál sněžit do poloviny nadcházejícího týdne.

Ačkoliv si dalo sněžení přestávku, už čtvrtý zemský okres na jihu Bavorska vyhlásil stav přírodní katastrofy. "Úřady nyní koordinují nasazování záchranných a pohotovostních sil a mohou také o mimořádnou pomoc požádat například spolkovou armádu," řekl podle agentury DPA představitel okresu Bad Tölz-Wolfratshausen Josef Niedermaier. Krizový stav již dříve vyhlásily okresy Miesbach, Berchtesgadener Land a Traunstein.

 

Přívaly sněhu už několik dní komplikují dopravu. Podle DPA zatím není jasné, kdy se v jižním a východním Bavorsku plně obnoví železniční provoz. Železničáři totiž snahu o protažení některých zasypaných a zavátých tratí vzdali. Lépe to nevypadá ani na silnicích, jež vedle závějí blokují také popadané stromy, které tíhu sněhu nevydržely.

 


Řada řidičů strávila noc v koloně v oblasti Chiemského jezera na uzavřeném úseku dálnice A8 spojující Mnichov a Salcburk. Uzavírky trápí i Berchtesgaden u hranic s Rakouskem, odkud se nemohou dostat stovky lidí. Podobná je situace i v dalších jihobavorských, ale i rakouských regionech.


Kvůli špatným povětrnostním podmínkám zrušilo mnichovské letiště pro pátek asi devadesát letů, zhruba 120 letů odřeklo také letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. To se dotklo rovněž spojení s Prahou, kam neodletěla dopolední linka z Frankfurtu.

 

Lavina poblíž německého Hintersee/Halsalmu:


Naopak rakouská armáda a policie v pátek díky lepšímu počasí naplno obnovily provoz helikoptér, které již nasadily na evakuace, na obhlídku terénu i na dopravu výbušnin k preventivnímu odstřelu nebezpečných lavinových polí.

 

Ve Štýrsku piloti s pomocí větrných vírů vyvolaných rotory vrtulníků shazují sníh ze stromů podél silnic. Armáda také přistoupila k evakuaci asi 200 lidí ze střediska ve Vysokých Taurách, využila k tomu nákladní vojenská vozidla a uklizenou lesní cestu.


Bavorský okres Traunstein chce o pomoc požádat armádu, což Berchtesgaden a okres Miesbach již učinily. Vojáci odklízejí z přetížených střech sníh, totéž dělají i hasiči a pracovníci technických služeb.

 

 

Mnohé školy v jižním Bavorsku a Rakousku v pátek stejně jako v minulých dnech odřekly výuku. Příjezdové cesty k budovám jsou nebezpečné. Učitelé nicméně ve školách jsou, aby mohli pečovat o děti, které přece jen dorazí.


Úřady varují obyvatele před vstupem do lesů, neboť stromy se pod tíhou sněhu mohou vyvrátit či zlomit. V horách dál platí vysoké riziko lavin, situace se ale přece jen ve srovnání se čtvrtkem zlepšila.


19

GALERIE: Sníh v Rakousku

Zdroj: Profimedia

Sníh v Rakousku - 1

Hodnocení:
V německých Alpách je většinou vyhlášen třetí z pěti stupňů lavinového nebezpečí. Výjimkou jsou Berchtesgadenské Alpy, kde platí čtvrtý stupeň. V Rakousku, kde byl ve čtvrtek na řadě míst vyhlášen nejhorší pátý stupeň, platí v pátek třetí a čtvrtý stupeň. Pětka je částečně v platnosti v Ybbstalských Alpách v Dolních Rakousích.

 

Ve Švýcarsku zůstává nejvážnější riziko pádu lavin v Glarnských a Bernských Alpách ve střední a východní části země, nebezpečí zde ale bylo sníženo ze čtvrtého na třetí stupeň.

 


Laviny neohrožují jen lyžaře, ale také domy. Ve Švýcarsku v kantonu Appenzell Ausserrhoden se ve čtvrtek odpoledne utrhlo sněhové pole a masa sněhu zavalila i část hotelové restaurace. Zraněni byli tři lidé.


S rozmary počasí se potýká rovněž Švédsko, kde noční bouře připravila o elektřinu několik stovek obyvatel. Rychlost větru bouře Jan dosahovala 176 kilometrů v hodině, což na severozápadě země zastavilo autobusovou i železniční dopravu. V pátek nevyjely vlaky například z Kiruny do norského Narviku a mezi Östersundem a Duvedem.
 

Podívejte se na záběry ze zasněžených Alp:

tn.cz / ČTK