Návrat Covid-19

Zavře druhá vlna znovu celé Česko? Prymula řekl, zda se máme bát!

Roman Prymula
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 26. 5. 2020
Téma:

Aktuálně není ohnisko nákazy koronavirem jen v Dole Darkov, zvýšený výskyt nemoci je také v hlavním městě, včetně dělnických ubytoven. V rozhovoru to uvedl epidemiolog Roman Prymula. Promluvil také o druhé vlně nákazy.

"Doufám, že na podzim všechno nezavřeme, ale druhá vlna je hodně pravděpodobná. Opatření jsou velmi rozvolněna. V Jižní Americe se koronavirus šíří nekontrolovatelným způsobem a očekává se, že ještě dva a půl měsíce se takhle šířit bude. Hrozí nebezpečí, že do Evropy přijde epidemie z druhé strany," popsal Prymula pro deník Právo.

 

Vzápětí dodal, že vzhledem k tomu, že evropské země rozvolňují opatření samy, tak se nemoc může na starý kontinent vrátit i dřív.

 

"Jsou i studie, které tvrdí, že druhá vlna už nepřijde, to ale považuji za věštění z křišťálové koule. Nikdo nemá tak dokonalý model, aby to mohl přesvědčivě dokázat," zamýšlí se Prymula.

 

 

Řeč přišla i na Prymulovu novou funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Co vlastně obnáší? 

 

"Během koronavirové krize se zjistilo, že u nás máme ve zdravotnictví řadu zajímavých nápadů, špičkových vědců, ale nevidíme tolik jejich praktickou realizaci. Patentů je málo, řada z nich končí v zahraničí. Chceme je přitáhnout k nám. Znamená to reorganizaci zdravotnického výzkumu obecně, nastavit koncepci tak, aby fungovala centrální zadání výzkumu, abychom měli preferované oblasti sponzorované státem," vypočítává Prymula.

 

Zároveň řekl, že oblast výzkumu je to, co dělal celý život. A připustil, že "pandemie nekončí a možná bude ještě potřeba, abych byl angažován."

 

Opozici se nelíbí nové angažmá Romana Prymuly. Více v reportáži:

 

TN.cz