anketa

Obchody zavřené i v neděli: Není to nereálné! Hlasujte v ANKETĚ!

Zavřené obchody - 2
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto
Téma:

Sotva zákonodárci schválili zákaz prodeje o některých státních svátcích, už se mluví o tom, že by obchody musely zavřít také v neděli. Oficiální návrh zatím nikdo nepodal, někteří se ale netají tím, že by rozšíření uvítali.

V České republice od loňského října platí zákaz prodeje ve větších obchodech o sedmi vybraných státních svátcích. Obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních musejí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.

 

A v budoucnu by nemuselo zůstat jen u toho. Zatímco například Ivan Adamec z ODS při schvalování zákona varoval, že se zákaz možná brzy rozšíří i na zbylé svátky, neděla a možná i soboty, někteří jiní by to vítali. V minulosti byli pro nedělní zákaz prodeje například lidovci, Jiří Mihola zase loni v červnu dlouho bojoval za to, aby byl zákaz rozšířen na všechny státní svátky. Návrh ale zatím nikdo oficiálně nepředložil.

Anketa

Měly by být obchody zavřené také v neděli?

Hlasovalo 15295 lidí.

 

Průzkumy z minulých let potvrdily, že zavření obchodů v neděli by nevadilo asi dvěma třetinám lidí. Ostatně v mnoha státech po celé Evropě podobná omezení platí.

 

 


Omezení nedělního prodeje ve vybraných zemích:

Většina evropských zemích prodej o státních svátcích a nedělích nějakým způsobem reguluje. Přečtěte si některé příklady:

 

V Belgii zákon umožňuje zaměstnávat prodavače jen šest nedělí v roce, záleží přitom na provozovateli obchodu, které si vybere. Výjimku mají turisticky atraktivní oblasti, kde může být prodej povolen.

 

Ve Francii nesmí zaměstnanci pracovat déle než šest dní v týdnu, doma by měli být v neděli. Obchody s potravinami mohou mít v neděli dopoledne otevřeno.

 

Většina obchodů v Maďarsku musí mít v neděli zavřeno. Neplatí to pro malé obchody, které provozují jejich vlastníci.

 

V Rakousku a Německu mají maloobchody v neděli zavřeno, pokud jim není udělena výjimka. Zákaz prodeje se netýká ani obchodů na letišti, tržištích či benzinkách.

 

V Nizozemsku mají v neděli ze zákona zavřeno, povolit nedělní prodej mohou jednotlivé obce.

 

V sousedním Slovensku zatím platí zákaz prodeje o vybraných státních svátcích, návrh na rozšíření zákazu i na neděli byl zatím zamítnut.

 

Ve Velké Británii zákon supermarketům umožňuje mít otevřeno jen mezi 10 a 18 hodinami, menší obchody zákon neomezuje.

mom TN.cz