Znečištění v Indii

Zavřené školy, omezená doprava! Indické Dillí dusí extrémní smog

Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 4.11. 2019 21:04
Téma:

Obyvatelé indické metropole Dillí se dusí. V posledních dnech totiž dosáhl smog ve městě kritické úrovně. Úřady varují obyvatele, aby raději nevycházeli ven. Kvůli extrémnímu znečištění platí omezení také pro osobní auta.

Přístroje v hlavním městě Indie naměřily na některých místech 999 mikrogramů prachových částic na metr krychlový. Více už totiž neumí technika změřit. Kritické hodnoty jsou přitom už při 500 kilogramech. 

 

Úřady už v minulých dnech lidem rozdaly miliony obličejových masek, zároveň však varují obyvatele, aby vycházeli jen v nutných případech. Ve městě je navíc nízká viditelnost. "Vzduch smrdí jako spálené listy. Mnoho lidí má suchý kašel a pálí je oči," řekl podle CNN obyvatel dvacetimilionové indické metropole Siddharth Singh. 

 

 

Znečištění v hlavním městě způsobuje především průmysl a automobilová doprava. Představitelé Dillí se proto rozhodli auta na silnici výrazně omezit. Jeden den smějí do ulic vyjet pouze ta auta, který mají na SPZ sudá čísla. Druhý den je naopak vjezd povolen těm s lichými.

 

 

Fotografii s rouškou na obličeji zveřejnila na svém Instagramu také indická herečka a zpěvačka Priyanka Chopra, která ve městě natáčí. "Je tak těžké tady natáčet. Neumím si představit, jak těžké je tady za takových podmínek žít," napsala na sociální síti. 

TN.cz