VLÁDNÍ SYSTÉM

Zmatky na ministerstvu. Skóre PES se zvedlo a pak zase snížilo

Zavřený obchod
Zdroj: Getty Images, TN.cz
Ilustrační snímek
Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 11:44
5.12. 2020 6:42
Téma:

Skóre systému PES se v sobotu ráno poprvé za téměř dva týdny změnilo a zvedlo se na hodnotu 59. O pár hodin později se ale zase snížilo na číslo 57. Není to poprvé, kdy dochází k podobné rychlé změně dat.

Česká republika byla od 23. listopadu v systému PES ministerstva zdravotnictví vytrvale na hodnotě 57. V sobotu se ale číslo poprvé od té doby změnilo a to na hodnotu 59. Od čísla 61 přitom už platí stupeň čtyři.


Šlo o vůbec první zhoršení statistiky od 27. října, kdy se PES zvedl z hodnoty 85 na 89.

 

 

V sobotu dopoledne se ale číslo opět snížilo na hodnotu 57. Podobná změna nastala už v listopadu. I tehdy se skóre systému PES náhle zvedlo a o pár hodin později se opět snížilo. Podrobněji jsme popsali v tomto článku na TN.cz.

 

Podle ministerstva zdravotnictví došlo k chybě. "Index rizika PES zůstává na hodnotě 57. Některé laboratoře totiž dohlásily výsledky testů až ráno a ty se nepromítly do automatické popůlnoční aktualizace. Došlo tak k předčasnému nárůstu relativní pozitivity testů, což mělo za následek připočítání dvou bodů navíc. Takové velké dohlášení testů se stalo poprvé. Aby se situace neopakovala, byla aktualizace PES nastavena každý den až na 6:30," uvedlo ministerstvo.

 

Podle plánu ministerstva zdravotnictví stačí, aby skóre PES bylo v horším stupni tři dny a může dojít k přesunu celé republiky do horší kategorie. Ve stupni čtyři by byly opět zavřené obchody, restaurace i služby.

 


Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale uvedl, že přesun do horšího stupně není povinnost. "Index nebude využíván jako robotický systém, vyhodnocení epidemické situace a nastavení opatření budou vždy provádět lidé - experti," řekl ministr při představení systému.

 


Na páteční tiskové konferenci ale naznačil, že zhoršující skóre by mohlo způsobit přesun do stupně čtyři. "Mohl by to být zásadní důvod," uvedl ministr.

 

Anketa

Čekali jste, že přijde zhoršení takhle brzy?

Hlasovalo 3134 lidí.

 

Jasněji ovšem mluvil premiér Andrej Babiš (ANO). "Kdybychom se dostali do pásma čísla 4, tak ministr Blatný už avizoval, že o postupu debatovat nebude," řekl Babiš v rozhovoru pro web idnes.cz.

 

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula si ale nemyslí, že se Česko do Vánoc přesune do stupně čtyři. "Politicky si nedovedu představit, že by se zavíralo ještě do Vánoc. Po nich ale určitě bude snaha nárůsty zase korigovat," řekl Prymula v rozhovoru pro MF Dnes. 

 

Jak vypadalo čtvrteční otevření obchodů se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz