Třetí den

Zázrak na uzavřeném Olomoucku: Pomáhají studenti i obchodníci

Petr Zapletal
Petr Zapletal, Josef Svoboda
Publikováno 18. 3. 2020
Téma:

Už třetí den jsou uzavřené obce na Olomoucku v okolí Uničova a Litovle. Tamní obyvatelé ukazují, že se dá zvládnout i tak těžká situace, a to mimo jiné díky obrovské solidaritě. Desítky lidí nezištně pomáhají roznášet ochranné prostředky, dělají nákupy starším lidem a pomáhají dokonce i v obchodech doplňovat zboží.

Jestli epidemie koronaviru něco zničila, pak jsou to předsudky o zkažené mládeži. V uzavřených oblastech mladí dobrovolníci pomáhají udržovat město v chodu i s rizikem, že se sami nakazí. Studenti například roznášejí roušky. "Právě jsme předali roušky pro celý panelák, paní to rozdá starším lidem," popsal dobrovolník Lukáš Kohout.

 

Včera některé obchody raději zavřely. Dnes už místní charita poslala vytíženým prodejcům rychlou pomoc. "Charita překypuje dobrovolníky, tak nás poslali do obchodů," popsal dobrovolník Jan Borovka. Studenti zadarmo doplňují celý den zboží do regálů a zásobování obyvatelstva se daří udržet i v krizových podmínkách.

 

Dřív konkurenční obchody začaly spolupracovat. V Bille například došly rukavice, tak jim Albert a Hruška posílají svoje.

 

Ochranka už do obchodů nepustí nikoho bez roušky. Na poštu mohou lidé jen po jednom, a venku se proto tvoří dlouhé fronty. Zbylá část města je liduprázdná – na náměstí ani živáčka.

 

 

V kraji je 39 nakažených. Uzavřenou oblast hlídá 160 policistů. Zaznamenali už případy, kdy se je lidé snažili objet polními cestami, v terénu proto operují mobilní hlídky.

 

Uzavřené jsou čerpací stanice, prázdné je nádraží, kde nesmějí zastavovat vlaky ani autobusy. Záběry z dronu ukazují, že život v zakázané zóně se téměř zastavil. Hejtman místním vzkazuje, že pomoc je na cestě.

 

"Máme na cestě 4000 rychlotestů, to je pro nás velice důležitá zpráva," prozradil Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje. Armáda a policie během 24 hodin postaví na okraji uzavřené oblasti mobilní stanici, kde budou lékaři provádět odběry. Testovat budou pouze lidi, které doporučí hygienici.

TN.cz