Zajímavost

Zbraňová amnestie končí. V Orlických horách "odevzdali" pevnostní kanón

Jan Houška
Jan Houška
21.7. 2021 16:34
Téma:

Další nevšední zážitek přinesla policistům na Královéhradecku zbraňová amnestie, která končí už posledním červencovým dnem. Tamní klub totiž "odevzdal" policistům historický pevnostní kanón.

V polovině června se na královéhradecké policisty obrátil muž z jednoho hradeckého klubu a uvedl, že klub vlastní v Orlických horách nefunkční pevnostní kanón, dovezený v minulých letech z Francie.

 

"Aby zabránili pochybnostem a spekulacím, zvolili postup dobrovolného oznámení v rámci zbraňové amnestie, aby ke kanónu bylo možné získat doklad nebo potvrzení podle současné platné legislativy," uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

 


Kanón se nacházel v prostorách předválečného československého hraničního opevnění, který zmíněný klub vlastní. Podle zjištění policistů byl však kanón poškozený a nepoužitelný ke střelbě.

 

"Do zmíněného objektu se dostavil specialista z odboru služby pro zbraně a bezpečnostního materiálu společně s expertem z odboru kriminalistické techniky a expertíz, kteří ve spolupráci se členy klubu zjistili, že se jedná o pevnostní poloautomatický protitankový kanón vzor 36 ráže 47 mm," dodala Kormošová.

 

 

Podobný případ zažili policisté už na jaře, kdy se majitel tanku a samohybné houfnice chtěl ujistit o jejich správném znehodnocení. Při letošní zbraňové amnestii, která byla vyhlášena 30. ledna, bylo v Královéhradeckém kraji zatím odevzdáno celkem 187 zbraní a 3116 kusů střeliva. V roce 2009 bylo odevzdáno téměř 600 zbraní a v roce 2014 šlo o 335 zbraní.

 

GALERIE: Pevnostní kanón

1
/
4
Zdroj: Policie ČR
Pevnostní kanón - 4

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz