Houbové žně

Zdenka našla obří hřib, vážil kilo a půl! Podle mykologů rostou všude

Ivan Berka
Ivan Berka
Publikováno 20. 9. 2019
Téma:

Pokud se během víkendu chystáte do lesa, uděláte dobře. Prý začaly pravé houbařské žně. Rostou všude a všechny - hřiby, kozáci, křemenáče, klouzci a další. A navíc můžete najít i houby obřích rozměrů, jako například paní Bláhová z Frýdlantska.

Hmotnost přes jeden a půl kilogramu, obvod klobouku 88 centimetrů a obvod nohy v nejsilnějším místě 25 centimetrů. "Tuhle jedinou jsme našli v lesíku pod kapradím. Je to úplně nádherný, všichni jsme měli z toho radost," popsala houbařka Zdenka Bláhová.

 

Praváka, kterého našla, byste mohli klidně použít jako nouzový deštník. Jeho osud ale bude jiný. "Budou z něj řízky a bramboračka," prozradila houbařka z Dolní Řasnice.

 

A tak zkusil štěstí v lese i štáb televize Nova. "Když víte, kam jít, daří se," prohlásil reportér Ivan Berka a pochvaloval si hřiby i klouzky, které v lese našel. Byl přitom v místě, kde ty největší kousky před ním už někdo vysbíral.

 

Přesunul se proto o 70 kilometrů dál - z Frýdlantska na Mimoňsko. Tam už druhý den řádí dvojice houbařů Jaromír Plíva a Iveta Horychová. "U nás ty houbičky začaly úplně extrémně růst a myslím si, že tento víkend nás tady budou čekat žně. Včera jsme se byli podívat jen tak na dvě hodinky a měli jsme dva plný bramboráky a dneska to bude úplně to stejný," uvedl Plíva.

 

 

Měřeno naším "houbometrem" to aktuálně v Mimoni vychází přesně jeden košík za hodinu na jednu osobu. Všechny houby jsou menší a úplně zdravé.

 

Ani ranní mrazíky podle mykologů neznamenají žádnou houbařskou katastrofu. "Pokud je podhoubí zničeno, doroste někam jinam. Důležité je, aby teploty přes den byly nad nulou. Předpokládáme, že to nějaký podstatný význam pro růst hub nebude mít," sdělil mykolog Zdeněk Pelda.

 

Takže pokud máte svoje místečka, určitě na houby vyrazte. Bude co smažit, vařit i sušit.

epa TN.cz