Světový den ledvin

Zdravé nebo nemocné ledviny? TEST vám odpoví během chvilky!

Ledviny
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 12. 3. 2020
Téma:

Na druhý březnový čtvrtek připadá Světový den ledvin. O jejich zdraví se samozřejmě můžete poradit s lékařem, ale pokud nechcete kvůli postupující epidemii koronaviru zbytečně riskovat pohyb venku, nemusíte - stačí si udělat krátký test po internetu.

Nemoci ledvin navíc dokáží být pořádně záludné, často se totiž "neprozradí" bolestí, takže dotyční ani netuší, že je něco špatně. Chronické onemocnění ledvin trápí desetinu populace, v ohrožení je ale mnohem víc lidí.

 

"Lidé by se měli podívat na rodinu, jestli v ní je onemocnění ledvin. Jestli ho mají příbuzní, tak mají větší riziko a měli by se o to zajímat. Jestli mají nadváhu, měli by se zajímat. Ti s cukrovkou a vysokým tlakem by se určitě měli zajímat," řekl už dříve v pořadu Vaše téma na TN.cz přednosta Kliniky nefrologie IKEM Ondřej Viklický.

 

Ledvinám také škodí vysoký krevní tlak a cukrovka. Skoro dvojnásobné riziko, že jim orgán onemocní, mají obézní lidé.

 

Jestli vám onemocnění ledvin hrozí, můžete zjistit i z pohodlí domova pomocí takzvané ledvinové kalkulačky. Test vám zabere sotva dvě minuty a na jeho konci se hned dozvíte, jestli jsou vaše ledviny zdravé nebo zda byste se měli mít na pozoru a zajít pro radu k lékaři.

 

Rozhovor s odborníkem na ledviny si můžete pustit:

 

Související témata:
TN.cz