VOZP

Zdravotní pojišťovna má problém! Čerpala státní peníze na mrtvé lidi

Pojištění
Zdroj: Getty Images
Téma:

Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) čelí problému - kontrolní úřad totiž odhalil řadu chyb, z nichž některé byly opravdu kuriózní. Zjistilo se například, že více než osm desítek pojištěnců je už po smrti. Čtrnáct lidí se dokonce stalo jejími pojištěnci až poté, co umřeli.

Český kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na to, jak VoZP hospodařila s penězi vybranými na veřejném zdravotním pojištění v letech 2015 až 2017 a výsledky byly velmi znepokojivé. Kontroloři prověřili téměř čtyři miliardy korun.

 

Jednou ze zásadních chyb VoZP byly nesprávné informace o pojištěncích v systému. Více než 24 tisíc lidí, kterým stát hradí pojištění (důchodci, děti, ženy na mateřské a další), v systému vedla jako nezařazené.

 

"Dočasně je považovala za osoby bez zdanitelných příjmů. K tomu ale neměla důvod. Oznámení o tom, že by se takovými osobami stali, od pojištěnců nedostala. Tento nedostatek měl vliv na výši vybíraného pojistného," uvedl NKÚ.

 

Kontroloři také zjistili, že VoZP měla v evidenci 81 lidí, kteří už ale zemřeli. Nárokovala si za ně od státu pojistné přes 1,5 milionu korun. Čtrnáct lidí se dokonce stalo jejími pojištěnci až po své smrti.

 

 

 

Dalším odhaleným nedostatkem byl netransparentní a diskriminační postup u čerpání peněz z fondu prevence. U dvou programů omezila cílovou skupinu lidí, kteří k nim měli mít přístup. U jednoho z nich uzavřela smlouvu s jedním svazem a jedním zaměstnavatelem, takže čerpat mohli jen jejich členové a zaměstnanci. Balíček měl ale sloužit zejména pro vojáky, kteří jsou na zahraničních misích.

 

Chybně postupovala i při zadávání veřejných zakázek. Ze 13 prověřených zakázek bylo nezákonných 11 z nich. "Nakupovala totiž služby přímo u dodavatelů a zbavila se tak možnosti získat výhodnější nabídku," uvedl NKÚ.

sei TN.cz