Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.1. 2017 20:41
Zvýšení platů

Zdravotníci měli dostat přidáno. Někde ale ostrouhali!

Zdroj: TV Nova

Platy v českých nemocnicích měly od 1. ledna stoupnout o deset procent. Polepšit by si měli všichni zaměstnanci, tedy i pomocný personál.

Podle odborářů ale většina z pracovníků v nemocnicích, které jsou akciovými společnostmi, přidáno nedostala. Třetina zaměstnanců nemocnic přitom pracuje právě v nemocnicích, které jsou zřizované ve formě obchodních společností. Většina z nich se zvýšení mzdy o deset procent zatím nedočkala.


Například v Karlovarském kraji jednání teprve probíhají. V Jihočeském se zase zvyšují mzdy v průměru o 7 až 8 procent. Odbory mají zatím ověřeno pouze to, že k navýšení došlo jen v nemocnicích, které spadají pod Ústecký kraj.Také ve Zlíně dodnes netuší komu a kolik nemocnice přidá. Na vyšší plat čekají stále třeba v Pardubickém kraji. Přidáno tam totiž dostanou až od března.


Podle odborářů je navíc prý evidentní, že nemocnice budou ke zvyšování mezd přistupovat individuálně. A přidáno tak dostanou třeba jen sestry. Takovým případem je Plzeňský kraj.A co na to říká ministerstvo zdravotnictví? "My máme jen jednu možnost - ty peníze tam dopravit, ale už nemáme příliš nástroje, kterými bychom kontrolovali, že byly použity na to, na co byly zamýšleny, tedy na platy," krčí rameny ministr Miloslav Ludvík.
 

pez, Lucie Heřmanská TN.cz