covid-19

Zdravotníci se konečně registrují k očkování, vakcín je ale málo!

David Pik
David Pik
26.1. 2021 21:31
Téma:

V úterý odpoledne se konečně s mnohadenním zpožděním rozjel systém registrace na očkování proti koronaviru pro další zdravotníky. Jen za první hodinu se jich zaregistrovalo přes dva tisíce. Jenže vakcín je málo a tak zatím stále nevědí, kdy přijdou na řadu. Navíc vládu kritizují za to, že o vakcinaci dostatečně neinformuje.

Bylo to celodenní martyrium. V ordinaci se dětská zdravotní sestra Eva Konířová z Jihlavy zaregistrovat nestihla. Musela až z domu. Systém začal fungovat nakonec až před půl třetí. "To registrovaní je hrozné, v podstatě nám nic neřekli," postěžovala si.

 

Zdravotníci se mohou od úterý alespoň registrovat. Kdy ale dostanou termín očkování, to je zatím ve hvězdách. "Jde to pomaleji, protože máme jen určitý počet vakcín," potvrdil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS).

 

 

"Já bych chtěla být očkovaná co nejdřív, abych byla co nejdřív chráněna," zoufá si Konířová. "Každý den, který se ztratí, je na úkor těch lidí, kteří možná potom zemřou," popsal lékař Miroslav Skačáni.

 

Systém, který se rozjel s 12denním zpožděním, byl na začátku lehce zneužitelný a potřeboval doladit. "By se tam mohl hlásit a vydávat se za zdravotníka kdokoli," sdělil prezident České lékařské komory Milan Kubek.

 

 

Jak systém funguje, popsala mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová: "Zdravotníci budou validováni prostřednictvím Národního registru zdravotnických pracovníků, který bylo nutné propojit s Centrálním rezervačním systémem."

 

Vláda očekává, že se všechny zdravotníky podaří oočkovat nejdříve na konci března, tedy s měsíčním zpožděním. Kvůli chybějícím vakcínám také zrušila spuštění registrací pro další skupiny obyvatel, které se měly rozjet 1.února.

klma tn.cz / TV Nova