smrtící nemoc

Zdravotníci varují: Českem se dramaticky šíří ČERNÝ KAŠEL!

Státní zdravotní ústav varuje, že zaznamenal rekordní počet případů této potenciálně smrtelné nemoci. Nemocných je třikrát více, než normálně. Přečtěte si, jak vysoce infekční černý kašel poznáte.

Už loňský rok byl rekordní, letos je to ale ještě třikrát horší. "Za prvních deset měsíců roku 2014 zaznamenali pracovníci Státního zdravotního ústavu jen v Praze 2188 hlášených případů černého kašle. Oproti loňskému roku, který byl doposud považován v tomto ohledu za rekordní, se jedná o více než 2,5násobný nárůst," varuje epidemioložka Kateřina Fabiánová.

 

Letos u nás nejčastěji onemocněli teenageři ve věku 15 až 19 let, stoupá i počet hlášených nemocných ve věku budoucích rodičů (starších 20 let), mezi dětmi nejčastěji onemocní kojenci do 4 měsíců věku. Právě pro očkováním ještě nechráněné novorozence představuje černý kašel největší zdravotní riziko. V Česku byly zaznamenány 4 případy úmrtí nejmenších, dosud neočkovaných dětí, a to v roce 2005, 2007, 2008, 2009. Letos už stál život měsíčního Kryštůfka.

 

 

V roce 2008 začaly případy černého kašle rapidně přibývat i mezi dospělými a teenagery. Ti nemoc zvládají snadněji. A nejnovější studie ukázala, že právě u dospělé populace existuje vysoká podhlášenost tohoto onemocnění. Její výsledky ukazují, že počty nemocných v dospělé populaci mohou být 200násobně vyšší, než se lékaři dosud domnívali. U dospělých se totiž vlivem očkování z dětství nebo proděláním nemoci může černý kašel projevit v mírnější podobě – bez záchvatů typického kokrhavého kašle a dalších komplikací, proto nevyhledávají při mírných potížích lékaře. Neléčený jedinec se nevědomky stává přenašečem nemoci až po dobu jednoho měsíce a představuje velké riziko zejména pro ještě neočkované děti. Ty se často nakazí přímo v rodině.

 

Takováto situace byla loni, podívejte se, jak černý kašel poznáte podle zvuku:

 

 

JAK POZNÁTE ČERNÝ KAŠEL?

Mezi příznaky plně rozvinutého onemocnění se řadí typické záchvaty kokrhavého kašle. Ty mohou trvat i řadu týdnů. Mnohdy je nemoc spojena se zvracením, rapidním úbytkem váhy nebo celkovým vyčerpáním.

 

Černý kašel představuje vysoce infekční onemocnění dýchací soustavy. Přenáší se kapénkovou infekcí a po kontaktu s nakaženým jedincem onemocní 80 až 90 % osob.

 

 

U dětí mívá černý kašel vážný průběh, zejména u nejmenších, kteří ještě nemají vyvinutý kašlací reflex. Chorobu také mohou doprovázet zdravotní komplikace jako vážné zápaly plic, selhání krevního oběhu, centrálního nervového systému či těžké celkové onemocnění, na jehož následky mohou děti i zemřít.

 

Avšak zejména u dospělých má černý kašel často i atypický projev, kdy nejenže nedochází k dalším komplikacím, ale nemusí se u nich projevit ani typický kokrhavý kašel. Často tak nepoznají, že trpí touto infekční bakteriální nemocí. Po celou dobu onemocnění tak mohou nakazit své okolí, zejména miminka, která ještě nejsou proti nemoci chráněna očkováním. Pokašlávat přitom mohou až 100 dní. 


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Chudák Hugh Jackman: Zase se léčí s rakovinou

Rozkošné! Dvouletý chlapec po obrně hraje fotbal jako profík

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
hel TN.cz