opatření na letištích

Zdravotnická organizace bije na poplach, neznámý virus se dál šíří

Petra Matýsková
Petra Matýsková
Publikováno 18. 1. 2020
Téma:

Světová zdravotnická organizace bije na poplach. V Číně přibývá lidí nakažených nebezpečným koronavirem. Tamní lékaři potvrdili téměř padesát případů. Dva nakažení zemřeli. Nemoc, která se projevuje jako zápal plic, už pronikla i do Thajska a Japonska. Letiště ve Spojených státech i dalších zemích už kvůli obavám z epidemie zavedly zdravotní kontroly cestujících.

Čínské město Wu-chan, kde se už řadu týdnů šíří neznámý smrtící virus způsobující nebezpečný zápal plic, obchází strach. V nemocnicích s nákazou skončilo už téměř padesát lidí - čtyři jen v průběhu soboty.

 

"Naše výzkumná centra předběžně potvrdila, že dosud neobjasněný zápal plic ve Wu-chanu je způsoben novým typem koronaviru. Nejedná se o SARS ani MERS," vysvětlil zástupce ředitele čínského Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění Feng Zijian.

 

Právě SARS, kterému v minulosti ve světě podlehlo téměř 800 lidí, je nový virus podobný. Ohniskem epidemie je rybí trh ve Wu-chanu, odkud se virus začal šířit. Britští odborníci spekulují až o 1700 nakažených.

 

"Je zcela jistě možné, že dochází k omezenému přenosu z člověka na člověka. Jde ale o něco, na co je naše společnost připravená," reagovala Maria Van Kerkhoveová ze Světové zdravotnické organizace (WHO).

 

Thajsko zatím eviduje dva případy nákazy tímto onemocněním, Japonsko jeden. Ve všech třech případech šlo o Číňany. Řada letišť proto zavádí přísné kontroly.

 

 

"Začneme prověřovat cestující, kteří přilétají z Wu-chanu do Spojených států, a to na třech letištích, kam přilétá většina těchto cestujících. Jde o mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho, letiště v San Francisku a Los Angeles," potvrdila ředitelka amerického Centra pro kontrolu nemocí Nancy Messonnierová.

 

Posílené kontroly jsou nutné i kvůli blížícímu se Čínskému novému roku, který Číňané využívají k návštěvě svých příbuzných.
 

klma tn.cz / TV Nova