Nemoc si nevybírá

Nakažených zdravotníků přibývá, už je jich přes 200! PŘEHLED po krajích

Zdravotní sestra
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 2. 4. 2020
Téma:

V Česku už je přes tři a půl tisíce pacientů, u nichž testy prokázaly nový koronavirus. A překvapivě velkou část z nakažených činí lékaři, zdravotní sestry a další nemocniční personál. K úterní půlnoci jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo už přes dvě stě.

Když prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek na začátku tohoto týdne rozeslal lékařům zprávu, v níž si stěžoval na to, že vláda selhala, neříkala lidem pravdu a nedokázala zajistit dostatečné množství ochranných pomůcek pro zdravotníky, věděl o 150 nakažených kolezích.

 

I to už je dost vysoké číslo, které ovšem i nadále roste. Podle údajů ministerstva zdravotnictví, které si vyžádala redakce TN.cz, bylo k úterní půlnoci v Česku už celkem 211 zdravotníků s pozitivním testem na nebezpečný virus.

 

Největší část nemocných tvoří zdravotní sestry, kterých je 89, lékařů s Covid-19 ministerstvo eviduje 76, zbylých 46 infikovaných se schovává v kolonce jiný zdravotní pracovník, což mohou být například různí laboranti, zubní technici nebo nutriční terapeuti.

 

 

Nejhorší situace je v Praze, což odpovídá tomu, že je tu celorepublikově největší počet nakažených. Covid-19 má v metropoli 21 lékařů, 11 zdravotních sester a sedm jiných zdravotních pracovníků.

 

Jen pro srovnání - druhý nejvyšší počet nakažených lékařů hlásí Jihomoravský a Olomoucký kraj - shodně po jedenácti. Nejvíce infikovaných zdravotních sester hlásí Středočeský kraj - 15.

 

Prohlédněte si kompletní tabulku:

 

 

Vzhledem k tomu, že čísla jsou z posledního březnového dne, dá se předpokládat, že aktuálně už bude nemocních zdravotníků víc  Nemluvě o tom, že násobně více lékařů či sestřiček podle všeho skončilo v karanténě. Nebo dál pracují, ale musejí dodržovat přísná karanténní opatření. Jejich počty ovšem ministerstvo nemá k dispozici.

 

Například na kardiologii pardubické nemocnice se tento týden nákaza potvrdila u desítky zdravotníků a dalších 150 "spadlo" do karantény. Celé oddělení tak skončilo v nouzovém režimu.

 

Pusťte si reportáž TV Nova o nákaze v pardubické nemocnici:

 

TN.cz