pandemie koronaviru

Zdravotníci se zlobí na vládu i "odborníky": Myjte si ruce a mlčte!

Zdravotníci v první linii sepsali otevřený dopis - 1
Zdroj: Nemocnice České Budějovice a. s.- oficiální
Zdravotníci v první linii
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 6. 10. 2020
Téma:

Lékařům i sestrám, kteří se starají o pacienty nakažené koronavirem, postupně dochází trpělivost. Právě proto sepsali otevřený dopis, ve kterém prosí veřejnost o pomoc. Zároveň žádají vládu, aby spolupracovala s odborníky, nikoli s marketingovými poradci.

"My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili,“ stojí na začátku dopisu.


Zdravotníkům v první linii postupně dochází trpělivost kvůli zlehčování pandemie koronaviru, nebo nepřehlednému jednání vlády.

 


"Nepřítel se po jarním taktickém ústupu, ke kterému ho donutil razantní přístup vlády a odpovědné chování většiny společnosti, vrátil s větší silou než předtím,“ pokračují lékaři.


Právě proto se na veřejnost obrací s prosbou o pomoc. "Na jaře jsme od vás poslouchali potlesk a dostávali do nemocnic občerstvení. Děkujeme za to, cítili jsme vaši podporu v zádech. Teď od vás ale očekáváme a žádáme o hodně víc. Pokud chceme tuto válku vyhrát, potřebujeme pomoc každého z vás,“ vyzývají.

 

Prosí, aby si lidé často umývali ruce, nosili roušky a dodržovali rozestupy, vládní nařízení a doporučení odborníků. "Projevujte úctu k životu a zdraví lidí kolem sebe," doplňují.


V dopise také žádají odborníky medicíny, kteří jsou v oblasti infekcí laiky, aby mlčeli. "Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc,“ píšou.

 

 

Jedná se zřejmě o reakci na otevřený dopis mediálně známých lékařů, kteří například chtěli, aby bylo upuštěno od dalších restriktivních opatření. Pod dopisem byl podepsaný například kardiochirurg Jan Pirk, nebo stomatolog Roman Šmucler.


Mimo jiné také apelují na vládu a státní orgány České republiky, aby spolupracovali pouze s nejlepšími epidemiology a ekonomy, nikoliv s marketingovými poradci. Zároveň také vyzývají, aby byla veřejnost o situaci srozumitelně poučena a bylo zajištěno dostatečné množství remdesiviru.


Nemocnice České Budějovice zveřejnila dopis v úterý na facebooku. Autorem výzev je mimo jiných Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení v českobudějovické nemocnici. Dalším autorem je vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Sagan a vedoucí lékař JIP infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Hynek Bartoš.

 

Záchranáři i zdravotníci začínají znovu pociťovat, že stoupají počty nakažených. Více v následující reportáži:

TN.cz