Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Novela zákona

Zdravotním sestrám bude stačit střední škola, schválili senátoři

Zdravotní sestra
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Senát překvapivě beze změn schválil novelu, která kromě zmírnění požadavků na vzdělání sester uzákoní požadavky na kvalifikaci čínských léčitelů. Právě proti tomu se přitom stavěli hlavně lékaři v řadách senátorů, odmítl ji i zdravotnický výbor.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) požadoval schválení novely beze změn v zájmu toho, aby snížené požadavky na vzdělání sester mohly platit už od letošního září.

 

Zdravotní sestry tak už nebudou muset po střední zdravotnické škole absolvovat ještě tříleté bakalářské studium. Nově by jim místo toho měl stačit rok vyšší odborné školy.

 

Změna má podle ministra stabilizovat a zkvalitnit systém kvalifikačního vzdělávání zejména ošetřovatelských profesí všeobecné, dětské a praktické sestry a ve svých důsledcích zvýšit počet všeobecných a dětských sester. Podle ministra jich ve zdravotnictví chybí dva tisíce.

 

Potřebu zákonných pravidel pro vzdělání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny ministr obhajoval tím, že je "potřebný zákonný rámec pro vznik a formální uznání uvedených oborů".

 

 

V současnosti vzdělání, rozsah a kvalitu nabízené péče čínských léčitelů není možné ověřit. Kritici ale poukazovali na to, že v žádné jiné evropské zemi není léčitelství takto uznáno. Proti uzákonění se stavěla také Česká lékařská komora.

 

Novela má obdobně uzákonit podmínky vzdělání pro behaviorální analytiky, jejichž obor souvisí s terapií pro lidi s poruchou autistického spektra. I když podle oponentů je to zvýhodnění proti jiným metodám, řada senátorů se za uzákonění přimlouvala.

 

V novele na rozdíl od doporučení zdravotnického výboru zůstala také pasáž týkající se zdravotnických záchranářů. Ti před nástupem do výjezdní skupiny budou muset absolvovat roční praxi na anesteziologicko-resuscitačním úseku, na úseku intenzivní péče nebo úseku akutního příjmu.

epa tn.cz / ČTK