Poslanecká sněmovna

Poslanci hodiny řešili program. Na zdražení alkoholu a tabáku nedošlo

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 18.10. 2019 20:28

Až ve čtvrt na dvě začali poslanci probírat vládní daňový balíček. Jednat přitom začali už v 9 hodin, přes čtyři hodiny ale strávili debatou o programu. Opoziční poslanci se snažili na jednání zařadit své návrhy. Kabinet navrhuje zvýšit spotřební daň z lihu a tabákových výrobků, zdanit technické rezervy pojišťoven, i změnit daň u hazardu. Schůze skončila ve 14 hodin, aniž by sněmovna o balíčku hlasovala.

Daňový balíček poslanci tento pátek už projednat a schválit nestlihli. Na schvalování zákonů měli totiž čas jen do 14 hodin. Vládní koalice tak již požádala o svolání mimořádné schůze.

 

Tu místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip svolal na příští pátek, tedy na 25. října. Jednání o vládním daňovém balíčku by pak mělo pokračovat každou středu a pátek, dokud o něm sněmovna nerozhodne. Poslance čeká přibližně 50 hlasování, protože se k daňovému balíčku sešla řada pozměňovacích návrhů.

 

Vláda v novele navrhuje zvýšení spotřební daně z cigaret a tabáku zhruba o desetinu. Daň z lihu by se měla zvýšit přibližně o 13 %, piva a vína se zdražení netýká. O dvě procenta má vzrůst zdanění kurzových sázek či tombol, u loterií a živých her se zdanění zvýší z 23 na 30 %.

 

Vláda argumentovala tím, že zvýšení daní je důležité v rámci boje proti negativním důsledkům pití alkoholu, kouření a hazardu. Opozice jí při předchozím projednávání zákona vyčítala, že nejde o boj se závislostmi, ale o snahu získat do rozpočtu další peníze.

 

Kritika se snesla také na plán zdanit rezervy pojišťoven. Opozice se prostřednictvím pozměňovacích návrhů snaží vyjmout z návrhu rezervy na životní pojištění. Pozměňovací návrhy mohou vládní daňový balíček úplně přepsat. Sešlo se jich přes 50. Poslanci ODS navrhují například zrušit daň z nabití nemovitosti. Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhl zrušení superhrubé mzdy i solidární daňové přirážky pro lidi s vysokými příjmy.

 

 

Na schválení čekají další zákony, primárně pak novela, která by zvýšila rodičovský příspěvek. Ta byla na páteční schůzi třetím bodem v pořadí jednání.

TN.cz