Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ze Senátu do Sněmovny

Ze senátora je poslanec, budou nové volby. On se cítí podvedený

Jiří Hlavatý (vpravo) s prezidentem Milošem Zemanem
Zdroj: Profimedia, Martin Veselý / MAFRA

Prezident Miloš Zeman vyhlásil doplňující senátní volby na Trutnovsku na 5. a 6. ledna. Případné druhé kolo by se uskutečnilo o týden později, konalo by se tak souběžně s prvním kolem prezidentské volby, informoval Pražský hrad. Dosavadní senátor na Trutnovsku Jiří Hlavatý (ANO) byl zvolen do Sněmovny, mandát v horní komoře Parlamentu mu tak zanikl.

Sám Hlavatý se ovšem nechal slyšet, že se cítí podvedený. 

"Nepovažuji to za demokratické a vracíme se zpátky do totality. Měl bych si svobodně zvolit, jestli budu v Poslanecké sněmovně nebo zůstanu senátorem. Ti, kdo byli zvoleni, by měli mít možnost si vybrat. Nikoliv, aby jim zákon nařizoval, že zvolením jim mandát automaticky končí. Takhle jsem se stal obětí," cituje rozhořčeného politika denik.cz.

 

Na Trutnovsku lidé v lednu patrně půjdou k volbám třikrát. Kromě senátních voleb se budou konat i ty prezidentské. Vzhledem k tomu, že se neočekává rozhodnutí o hlavě státu v prvním kole, budou muset voliči k urnám patrně i 26. a 27. ledna.


Nástupce Hlavatého bude do horní komory zvolen na necelé dva roky vzhledem k tomu, že se podnikatel do Senátu dostal v říjnu 2014. Jeho řádný šestiletý mandát by skončil na podzim roku 2020, kdy skončí i mandát jeho nástupce.Generální ředitel a majitel textilní společnosti Juta ze Dvora Králové nad Labem Hlavatý byl členem senátorského klubu ANO, který se po jeho odchodu snížil na šest členů. Frakce i tak zůstala druhou nejméně početnou v horní komoře. Uprázdněno bylo i Hlavatého místo v hospodářském výboru.

tn.cz / ČTK