Hřensko

Ze skály se utrhl obří balvan. Zřítil se přímo do turistické oblasti

Téma:

Obrovský balvan velký jako dodávka se zřítil ze skal v Hřensku na Děčínsku. Obec je proslulá svým umístěním v soutěsce mezi obřími pískovcovými skalními masivy. Balvan se zřítil na parkoviště v turistické oblasti. Ta je ale mimo sezónu naštěstí vylidněná.

Deseti tunový pískovcový balvan skončil po přibližně dvacetimetrovém pádu ze stráně v malé říčce. Poškodil koryto a voda, která pohání nedaleké mlýnské kolo, tak tekla na parkoviště.

 

"Je tady štěstí, že se nic nestalo, že ten kámen nespadl třeba na automobil." řekl mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

 

Balvan se zřítil patrně kvůli opakujícímu se zamrzání a tání vody, které rozmáčelo podloží pískovce natolik, že už tíhu masivu nevydrželo. Správa národního parku nechala balvan rozbít na malé kousky.

 

 

"Už kdysi dávno se zřítil z vyšších poloh a seděl v takovém lůžku, které pod ním degradovalo." popsal geolog Národního parku České Švýcarsko Jakub Šafránek.

 

Hřensko chrání přibližně tři kilometry sítí, ty ale pochopitelně zachytí jen skalní masivy, které jsou nad ní. Utržený masiv, který se zřítil, byl pod sítí a nebyl označen jako rizikový.

 

 

Hřensko je od jara do podzimu oblíbenou turistickou destinací právě kvůli kilometrům unikátních pískovcových skal. Naposledy se tady před deseti lety zřítil obří blok přímo na hlavní silnici do Německa.

 

Kvůli tahanicím o to, komu kus skály vlastně patří, se ho podařilo odstranit až po třech letech.

pan, Martin Kočárek TN.cz